Debata samorządowa w VIII LO

W dniu 16 października 2018 roku w gościnnych murach VIII LO im. KEN  w Gdańsku zrealizowaliśmy projekt edukacyjny związany z wyborami samorządowymi – otwartą lekcję wychowania obywatelskiego dla uczniów pełnoletnich pod hasłem: „Moja wieś, moje miasto, moja Pospolita Rzecz”. Reklamowaliśmy ją też za pomocą plakatów z refleksjami o demokracji oraz tablicą z napisem: Młodzi startują – młodzi głosują.

Celem lekcji było zapoznanie młodych ludzi, którzy po raz pierwszy będą mogli wziąć udział w wyborach, o znaczeniu tego obywatelskiego obowiązku, zasadach głosowania oraz kreować osobowość świadomego wyborcy. Dlatego – aby emocje wspomagały proces kształcenia – zaprosiliśmy możliwie najmłodszych kandydatów na radnych znaczących komitetów (takich, które walczą także o fotel prezydenta Gdańska). Kontakt z rzeczywistymi uczestnikami wyścigu do Rady Miasta Gdańska, nieomal rówieśnikami uznaliśmy za najlepszy sposób na stworzenie wartości, jaka jest parataktyczne realizowanie praw obywatelskich w demokratycznym społeczeństwie.

W ramach wydarzenia doszło do debaty pomiędzy najmłodszymi kandydatami do Rady Miasta Gdańska. Składała się ona z czterech części. W pierwszej każdy z kandydatów na radnego musiał odpowiedzieć na pięć pytań dotyczących różnych kwestii związanych z dotychczasowymi swymi dokonaniami oraz z funkcjonowaniem naszego miasta i problemami jego mieszkańców. Następnie kandydaci musieli zmierzyć się z pytaniami zadawanymi przez uczniów naszej szkoły. W części trzeciej każdy z młodych polityków miał czas na podsumowanie swych zamierzeń programowych, zaś w czwartej nasi licealiści głosowali na kandydata, który ich zdaniem był najbardziej wiarygodny i przekonywujący. Ojcem duchowym przedsięwzięcia był przyjaciel naszej szkoły dr Jarosław Och – adiunkt Instytutu Politologii UG, moderatorem debaty absolwentka VIII LO, a obecnie studentka Instytutu Politologii UG Paulina Brożyniak, którą wspierało Koło Naukowe „Sztuka Władzy” działające przy Uniwersytecie Gdańskim. Projekt realizowany był przy udziale i pomocy Klubu Debat Oksfordzkich „Humanus” działającym przy VIII LO im. KEN w Gdańsku.

opiekun KDO Humanus Jerzy Chamerski

Data dodania: 2018-10-17 20:15:56