Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Profil lingwistyczny z rozszerzonym j. angielskim oraz rozszerzonym j. francuskim lub j. niemieckim

A – lingwistyczny z rozszerzonym językiem polskim, językiem angielskim oraz z rozszerzonym językiem francuskim lub językiem niemieckim

 

Dla kogo klasa lingwistyczna?

Jeżeli czerpiecie przyjemność z nauki języków obcych i poznawania innych kultur oraz interesujecie się przedmiotami humanistycznymi lub macie zdolności artystyczne – ten profil jest dla Was.

 

Oferta szkoły

 

Oddział lingwistyczny z rozszerzonym językiem angielskim oraz z rozszerzonym językiem francuskim lub niemieckim, w której uczeń musi wybrać w procesie rekrutacji jedną z dwóch grup językowych:

 

I grupa

(w prawej rubryce liczba godzin języka obcego w tygodniu w czterech kolejnych latach)

język  angielski

3-4-5-4

(+1 godz. eTwinning przez jeden rok szkolny)

język francuski

4-4-5-5

 

II grupa

(w prawej rubryce liczba godzin języka obcego w tygodniu w czterech kolejnych latach)

język angielski

3-4-5-4

(+1 godz. eTwinning przez jeden rok szkolny)

język niemiecki

4-4-5-5

 

 Uwagi:

Język francuski w klasie I a gr.1 nauczany jest od podstaw, a język niemiecki w klasie I a gr. 2 nauczany jest jako kontynuacja.

 

Trzeci przedmiot, który będzie nauczany w wymiarze rozszerzonym:

 

(w prawej rubryce liczba godzin języka polskiego w tygodniu w czterech kolejnych latach)

język polski

6-6-6-6

 

Przedmioty brane pod uwagę przy obliczaniu punktów w procesie rekrutacji: 

język polski

matematyka

historia

 język angielski

 

Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji do klasy lingwistycznej.

 

Klasa A została objęta patronatem programu eTwinning, a projekty są realizowane przez jeden rok szkolny na dodatkowej jednej lekcji w tygodniu, zaś ocena z przedmiotu jest wpisana na świadectwie.

Ponadto w klasie A, realizowane są następujące przedmioty: historia sztuki oraz debaty oksfordzkie (w wymiarze 1 godz. w tygodniu przez jeden rok szkolny, zakończone oceną na świadectwie szkolnym).

 

Jak uczniowie spędzają czas podczas pracy w szkole i poza nią?

 

Nauczać, to rozniecać ogień, a nie napełniać puste wiadro” - Heraklit

 

 • Jednym z celów kształcenia w klasie lingwistycznej jest rozwijanie umiejętności językowych przez umożliwianie Wam kontaktu z językami obcymi m. in. poprzez realizację projektów współpracy międzynarodowej eTwinning czy Euroweek.

 

     

      

 • Będziecie poszerzali wiedzę z zakresu kultury innych krajów i kulturowo-historyczną oraz rozwijali zdolności humanistyczne i artystyczne poprzez:

  - cykliczne wyjścia do kina, muzeów, teatru;

  - udział w różnorodnych imprezach, akcjach i konkursach szkolnych m. in. Europejskim Dniu Języków, Dniach Frankofonii, Dniu Świętego Patryka, Halloween, akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, spotkaniach poetycko-muzycznych, Dniu literatury czy Konkursie Piosenki z Powstania Warszawskiego;

 

                

      

      

      

- uczestnictwo w warsztatach dotyczących kultury obszarów nauczanych języków np. do American Corner, w centrum Herdera Uniwersytetu Gdańskiego, w warsztatach tłumaczeniowych w zakładzie Translatoryki UG, warsztatach edukacyjno-teatralnych oraz wyjazdach edukacyjnych do innych krajów m. in. Anglii, Francji, Niemiec i do miejsc pamięci. 

 

 

        

            

      

 

 • Będziecie  uczestniczyli w zajęciach i realizowali projekty sprzyjające odkrywaniu Waszych talentów i rozwijaniu zainteresowań. Nasi uczniowie mieli już okazję uczestniczyć m.in. w  projektach „Teatralny Pasjans”, który zakończył się wystawieniem spektaklu na deskach Teatru Szekspirowskiego, „Ósemkowe Dziady”, "Mity greckie", "Wesele, wesele", Edukacja dla biznesu, wyjściach do restauracji francuskiej na spotkanie z rodowitym Francuzem czy zajęciach artystyczno-językowych (mikołajkowym zdobieniu świątecznych pierników, warsztatach ceramiki), przygotowywali szkolne spektakle teatralne. Rozwijniemy nie tylko Wasze zdolności artystyczne, ale także Waszą wrażliwość, wyobraźnię, inwencję twórczą, kształtując jednocześnie umiejętność posługiwania się językiem.

     

                            

                                                                 

 • Będziecie mieli możliwość przygotowywania się pod opieką nauczycieli do:

  - Olimpiady Języka Angielskiego, Języka Francuskiego i Języka Niemieckiego, Olimpiady Literatury i Języka Polskiego;

  - konkursów recytatorskich polsko- i obcojęzycznych m.in. Przeglądu Obcojęzycznej Kolędy i Piosenki Świątecznej, Konkursu Piosenki Francuskiej, Konkursu poetyckiego „Dwa wiersze”, Pomorskiego Konkursu "Niektórzy lubią poezję..." oraz innych konkursów literackich i translatorskich;

  - konkursów z wiedzy o krajach anglojęzycznych, frankofońskich i niemieckojęzycznych.

 • Będziecie mieli możliwość uczestniczenia w debatach oksfordzkich w Sądzie Okręgowym. Na lekcjach poświęconych debatowaniu poznacie zasady debatowania, będziecie ćwiczyć elementy wystąpień publicznych: radzenie sobie ze stresem, pisanie przemówień, konstruowanie mów oraz budowania właściwej argumentacji w wypowiedziach ustnych i pisemnych.

 

  

                                                        

 

Współpracujemy z Instytutem Anglistyki i Amerykanistyki Uniwersytetu Gdańskiego, wydziałem translatoryki. Ponadto, prowadzimy współpracę z Teatrem STOP z Koszalina, którego dyrektor Mirosław Gliniecki prowadzi warsztaty teatralne dla młodzieży w naszej szkole, co umożliwia im poznanie warsztatu pracy aktora: popracowanie nad emisją głosu, dykcją i ruchem scenicznym.

 

Z nami macie szansę rozwinąć i wykorzystać swoje zdolności wychodząc ze zwykłej ławki szkolnej! Na co więc czekacie?

 

Jakie profity daje uczniom wybór tej klasy?

 • Klasa lingwistyczna możliwia zdobycie szerokiego zakresu wiedzy i umiejętności, które są niezbędne w wybranej przez Was dziedzinie.
 • Klasa przygotuje do podjęcia studiów na uczelniach zagranicznych lub w kraju m.in. na kierunkach: filologia polska, filologia angielska, filologia francuska, filologia germańska, filologia skandynawska, lingwistyka stosowana, językoznawstwo, europeistyka, historia, kulturoznawstwo, stosunki międzynarodowe, turystyka i rekreacja, administracja, politologia czy pedagogika.
 • Doskonała znajomość języków obcych otworzy Wam drogę do podjęcia w przyszłości ciekawej pracy w kraju lub za granicą, na przykład w instytucjach Unii Europejskiej czy firmach zagranicznych.

 

 

 

Data dodania: 2024-02-28 10:59:55
Data edycji: 2024-03-15 22:07:11
Ilość wyświetleń: 762

Kalendarz

Godło
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej