Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Profil lingwistyczny z rozszerzonym j. angielskim oraz rozszerzonym j. francuskim lub j. niemieckim

A – lingwistyczny z rozszerzonym językiem polskim, językiem angielskim oraz z rozszerzonym językiem francuskim lub językiem niemieckim

 

Dla kogo klasa lingwistyczna?

Jeżeli czerpiecie przyjemność z nauki języków obcych i poznawania innych kultur oraz interesujecie się przedmiotami humanistycznymi lub macie zdolności artystyczne – ten profil jest dla Was.

 

Oferta szkoły

 

Oddział lingwistyczny z rozszerzonym językiem angielskim oraz z rozszerzonym językiem francuskim lub niemieckim, w której uczeń musi wybrać w procesie rekrutacji jedną z dwóch grup językowych:

 

I grupa

(w prawej rubryce liczba godzin języka obcego w tygodniu w czterech kolejnych latach)

język  angielski

3-4-5-4

(+1 godz. eTwinning przez jeden rok szkolny)

język francuski

4-4-5-5

 

II grupa

(w prawej rubryce liczba godzin języka obcego w tygodniu w czterech kolejnych latach)

język angielski

3-4-5-4

(+1 godz. eTwinning przez jeden rok szkolny)

język niemiecki

4-4-5-5

 

 Uwagi:

Język francuski w klasie I a gr.1 nauczany jest od podstaw, a język niemiecki w klasie I a gr. 2 nauczany jest jako kontynuacja.

 

Trzeci przedmiot, który będzie nauczany w wymiarze rozszerzonym:

 

(w prawej rubryce liczba godzin języka polskiego w tygodniu w czterech kolejnych latach)

język polski

6-6-6-6

 

Przedmioty brane pod uwagę przy obliczaniu punktów w procesie rekrutacji: 

język polski

matematyka

historia

 język angielski

 

Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji do klasy lingwistycznej.

 

Klasa A została objęta patronatem programu eTwinning, a projekty są realizowane przez jeden rok szkolny na dodatkowej jednej lekcji w tygodniu, zaś ocena z przedmiotu jest wpisana na świadectwie.

Ponadto w klasie A, realizowane są następujące przedmioty: historia sztuki oraz debaty oksfordzkie (w wymiarze 1 godz. w tygodniu przez jeden rok szkolny, zakończone oceną na świadectwie szkolnym).

 

Jak uczniowie spędzają czas podczas pracy w szkole i poza nią?

 

Nauczać, to rozniecać ogień, a nie napełniać puste wiadro” - Heraklit

 

  • Jednym z celów kształcenia w klasie lingwistycznej jest rozwijanie umiejętności językowych przez umożliwianie Wam kontaktu z językami obcymi m. in. poprzez realizację projektów współpracy międzynarodowej eTwinning czy Euroweek.

 

     

      

  • Będziecie poszerzali wiedzę z zakresu kultury innych krajów i kulturowo-historyczną oraz rozwijali zdolności humanistyczne i artystyczne poprzez:

    - cykliczne wyjścia do kina, muzeów, teatru;

    - udział w różnorodnych imprezach, akcjach i konkursach szkolnych m. in. Europejskim Dniu Języków, Dniach Frankofonii, Dniu Świętego Patryka, Halloween, akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, spotkaniach poetycko-muzycznych, Dniu literatury czy Konkursie Piosenki z Powstania Warszawskiego;

 

                

      

      

      

- uczestnictwo w warsztatach dotyczących kultury obszarów nauczanych języków np. do American Corner, w centrum Herdera Uniwersytetu Gdańskiego, w warsztatach tłumaczeniowych w zakładzie Translatoryki UG, warsztatach edukacyjno-teatralnych oraz wyjazdach edukacyjnych do innych krajów m. in. Anglii, Francji, Niemiec i do miejsc pamięci. 

 

 

        

            

      

 

  • Będziecie  uczestniczyli w zajęciach i realizowali projekty sprzyjające odkrywaniu Waszych talentów i rozwijaniu zainteresowań. Nasi uczniowie mieli już okazję uczestniczyć m.in. w  projektach „Teatralny Pasjans”, który zakończył się wystawieniem spektaklu na deskach Teatru Szekspirowskiego, „Ósemkowe Dziady”, "Mity greckie", "Wesele, wesele", Edukacja dla biznesu, wyjściach do restauracji francuskiej na spotkanie z rodowitym Francuzem czy zajęciach artystyczno-językowych (mikołajkowym zdobieniu świątecznych pierników, warsztatach ceramiki), przygotowywali szkolne spektakle teatralne. Rozwijniemy nie tylko Wasze zdolności artystyczne, ale także Waszą wrażliwość, wyobraźnię, inwencję twórczą, kształtując jednocześnie umiejętność posługiwania się językiem.

     

                            

                                                                 

  • Będziecie mieli możliwość przygotowywania się pod opieką nauczycieli do:

    - Olimpiady Języka Angielskiego, Języka Francuskiego i Języka Niemieckiego, Olimpiady Literatury i Języka Polskiego;

    - konkursów recytatorskich polsko- i obcojęzycznych m.in. Przeglądu Obcojęzycznej Kolędy i Piosenki Świątecznej, Konkursu Piosenki Francuskiej, Konkursu poetyckiego „Dwa wiersze”, Pomorskiego Konkursu "Niektórzy lubią poezję..." oraz innych konkursów literackich i translatorskich;

    - konkursów z wiedzy o krajach anglojęzycznych, frankofońskich i niemieckojęzycznych.

  • Będziecie mieli możliwość uczestniczenia w debatach oksfordzkich w Sądzie Okręgowym. Na lekcjach poświęconych debatowaniu poznacie zasady debatowania, będziecie ćwiczyć elementy wystąpień publicznych: radzenie sobie ze stresem, pisanie przemówień, konstruowanie mów oraz budowania właściwej argumentacji w wypowiedziach ustnych i pisemnych.

 

  

                                                        

 

Współpracujemy z Instytutem Anglistyki i Amerykanistyki Uniwersytetu Gdańskiego, wydziałem translatoryki. Ponadto, prowadzimy współpracę z Teatrem STOP z Koszalina, którego dyrektor Mirosław Gliniecki prowadzi warsztaty teatralne dla młodzieży w naszej szkole, co umożliwia im poznanie warsztatu pracy aktora: popracowanie nad emisją głosu, dykcją i ruchem scenicznym.

 

Z nami macie szansę rozwinąć i wykorzystać swoje zdolności wychodząc ze zwykłej ławki szkolnej! Na co więc czekacie?

 

Jakie profity daje uczniom wybór tej klasy?

  • Klasa lingwistyczna możliwia zdobycie szerokiego zakresu wiedzy i umiejętności, które są niezbędne w wybranej przez Was dziedzinie.
  • Klasa przygotuje do podjęcia studiów na uczelniach zagranicznych lub w kraju m.in. na kierunkach: filologia polska, filologia angielska, filologia francuska, filologia germańska, filologia skandynawska, lingwistyka stosowana, językoznawstwo, europeistyka, historia, kulturoznawstwo, stosunki międzynarodowe, turystyka i rekreacja, administracja, politologia czy pedagogika.
  • Doskonała znajomość języków obcych otworzy Wam drogę do podjęcia w przyszłości ciekawej pracy w kraju lub za granicą, na przykład w instytucjach Unii Europejskiej czy firmach zagranicznych.

 

 

 

Data dodania: 2024-02-28 10:59:55
Data edycji: 2024-03-15 22:07:11
Ilość wyświetleń: 1945

Kalendarz

Godło
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej