80-136 Gdańsk
ul. Kartuska 128
CO WYBRAĆ Z KSIĄŻEK ZAKUPIONYCH W RAMACH NPRCZ? - NAUCZYCIELE POLECAJĄ CZ. 3
Spośród wielu książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju czytelnictwa chciałabym polecić trzytomową sagę historyczną autorstwa Charlotty Link pt. „Czas burz”. Autorka uznawana jest za jedną z najbardziej cenionych współczesnych pisarek niemieckich. W bestsellerowej serii Link zabiera czytelnika w podróż przez burzliwe dekady XX wieku. Łączy w nich ciekawe tło historyczne z emocjonującymi losami wielopokoleniowej rodziny Dombergów, tworząc wciągającą i bogatą opowieść. Saga składa się z 3 tomów:
Każdy tom skupia się na kluczowych momentach historycznych, takich jak zmierzch monarchii, powstanie nazizmu czy trudności powojennej odbudowy, co czyni z tej sagi nie tylko historię rodziny, ale także historię XX wieku. Dzięki dobrze oddanym realiom historycznym czytelnik może wczuć się w atmosferę zmieniającej się Europy.
Inną zaletą książki jest przykład silnej postaci kobiecej. Felicia jest przykładem silnej, zdeterminowanej kobiety, która wielokrotnie musi zaczynać życie od nowa. Powieść też ciekawie ukazuje trudne relacje między rodzicami a dziećmi, rodzeństwem, a także skomplikowane więzi miłosne. Poza tym proza Link wyróżnia się pięknym stylem narracji. Autorka potrafi umiejętnie balansować między historycznymi szczegółami, a emocjami bohaterów.
Podsumowując „Czas burz” to saga, która przypadnie do gustu miłośnikom literatury historycznej i epickich opowieści o rodzinnych dramatach. To lektura dla tych, którzy lubią literaturę pełną historycznego realizmu i wciągających losów bohaterów.
Poleca: Wioleta Marszałkowska
Dzisiaj przychodzę do Was z książkową perełką « Z czułością dla siebie » Anny Marii Wojtyniak. To magiczna książka, w której zakochałam się od pierwszego wejrzenia , będąca zbiorem pięknie ilustrowanych opowieści Żabuli Heleny, które zaskoczą Was głębią i mądrością. Każda historia o Żabie Helenie i Borsuku Gustawie zatrzyma Was na dłużej, zapraszając do refleksji, bowiem nietrudno utożsamić się z głównymi bohaterami. Autorka zabiera nas jednocześnie w piękną podróż zrozumienia siebie i swoich pragnień. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy potrzebują czułości dla siebie i innych, jak podkreśla sama autorka, trenerka komunikacji opartej na empatii i psychoterapeutka.
Polecam dawkować sobie po trochu tą niezwykłą lekturę, otulać się ciepłem tych wyjątkowych historii , o każdej porze roku.
Renata Dombrowska
KSIĄŻKI NA JESIENNE WIECZORY. ZACZYTANI NAUCZYCIELE POLECAJĄ - CZ.2.
Lato niestety za nami :-( Pomyślałam, że przygotuję dla Was kolejne inspirujące zestawienie książek, przeczytanych i polecanych przez Waszych nauczycieli.
Kiedy dopadnie Was jesienna nuda i nie będziecie wiedzieć jaką lekturę wybrać, wystarczy, że zajrzycie tutaj. Dzięki tym książkom, jesień 2019 będzie wyjątkowa. Uwierzcie!
Zacznijmy może od książek, po które ja sama sięgnęłam tego lata, mając wolny czas gdzieś pomiędzy oddawaniem się pasji odnawiania starych przedmiotów a pasji gotowania. Chyba Was nie zaskoczę, bo jako romanistka, chciałabym zabrać Was na spacer po ulicach Paryża - miasta świateł, bliskiego mojemu sercu.
Książka Apartament w Paryżu to powieść Guillaume Musso, jednego z najpopularniejszych francuskich pisarzy, nie bez przyczyny nazywanego mistrzem suspensu. Autor tym razem na swoich bohaterów wybrał artystów: Madeline oraz Gasparda, którzy w wyniku nieporozumienia, wynajmują ten sam apartament w Paryżu, należący niegdyś do słynnego malarza - Seana Lorenza. W niewyjaśnionych okolicznościach zaginęły ostatnie dzieła artysty i to właśnie tych dwoje, postanawia połączyć swoje siły i wszcząć własne śledztwo, które zaprowadzi ich do niewiarygodnego finału. Jakiego? O tym możecie przekonać się sami, sięgając po lekturę.
Książkę polecam każdemu, kto ceni dobrą powieść, łączącą elementy powieści obyczajowej z elementami thrillera psychologicznego, a także tym, którzy kochają wspomniany wcześniej Paryż oraz świat sztuki - malarstwo, filozofię, literaturę i muzykę, to wszystko można odnaleźć w tej powieści.
Drugą książką, którą przeczytałam z zapartym tchem, jest Dom przy ulicy Amélie autorstwa Kristin Harmel. To piękna i wzruszająca opowieść o przyjaźni, miłości i kruchości życia, rozgrywająca się w okresie II wojny światowej. Autorka przedstawiła losy dwójki bohaterów w okupowanej stolicy Francji: Ruby Henderson Benoit, wzorowanej na autentycznej postaci Virginii, Amerykanki, która w latach 1943-1944 działała we francuskim ruchu oporu oraz 11-letniej Żydówki Charlotte Dacher. Obie pomimo swoich prywatnych dramatów, niepewności, że jutro też wstanie dzień, nie zapominają o człowieczeństwie. W powieści nie brak strachu i bólu, ale jest ona przede wszystkim emocjonalną historią walki o to, co najbardziej wartościowe. Dzięki temu jest to książka nad którą nie sposób nie uronić łzy i którą pochłania się jednym tchem.
Niestety tej książki nie posiadamy w naszych zbiorach:-(. Może jednak ktoś z Was zechce dać swojej książce drugie życie i po przeczytaniu przyniesie ją do biblioteki, gdzie będzie służyła kolejnych kilka lat?
Polecam gorąco obydwie książki! Renata Dombrowska
Dla miłośników literatury faktu chciałabym polecić dwie pozycje, których akcja rozgrywa się lub rozpoczyna w Norwegii. Każdy kto słyszał o tragedii, jaka wydarzyła się na wyspie Utoya w 2011 r. z pewnością zastanawiał się jak mogło dojść do tego, że młody człowiek z Oslo z zimną krwią dokonał masowego mordu na młodych i niewinnych ludziach. Tym bardziej, że zbrodnia ta wydarzyła się w spokojnym, zamożnym, demokratycznym i wykształconym społeczeństwie europejskim.
Znakomita norweska reportażystka i pisarka Asne Seierstad w książce Jeden z nas. Opowieści z Norwegii śledząc biografię Andreasa Breivika stara się zrozumieć co kierowało człowiekiem, który bezskutecznie próbował znaleźć swoje miejsce w społeczeństwie i w końcu uderzył w najbardziej brutalny sposób.
Książka napisana w niezwykle sugestywny sposób, znakomicie skomponowana, przynosi materiał do refleksji zarówno nad tragicznymi wydarzeniami, jak i demokracją, której morderca wypowiedział wojnę.
Druga książka tej samej autorki nosi tytuł Dwie siostry. Pewnego dnia w październiku 2013 r. Leila i Ayan, dwie somalijskie nastolatki wychowane w Norwegii, postanawiają uciec z domu, by dołączyć do Państwa Islamskiego i jadą do Syrii. Ich śladem rusza zrozpaczony ojciec, który podejmuje heroiczną próbę ocalenia córek. Co skłoniło siostry do tak radykalnej i niebezpiecznej decyzji? Czy uda się wyrwać je z rąk islamistów?
Dwie siostry to mistrzowski reportaż, który czyta się jak thriller, a zarazem głęboka lekcja na temat przekonań religijnych, ekstremizmu i tego, czym jest poświęcenie.
Polecam! Wioleta Marszałkowska
„Purezento” Joanny Bator to książka, która koi nerwy i … leczy rany! Z każdą przeczytaną stroną czujesz napływający spokój. Zaczytałam się i …. pochłonęła mnie bez reszty. O czym? Autorka przenosi nas do Japonii i przedstawia nieco neurotyczną bohaterkę, która odkrywa moc japońskiej sztuki kintsugi. To umiejętność sklejania cennych ceramicznych naczyń, a szybko okazuje się, że tym sposobem można posklejać też rozbite na kawałki… życie. Zmysłowe opisy, wątek miłosny i zawiłości języka polskiego… Wszystko znajdziecie z tej powieści! Polecam szczególnie tym, którzy mają poczucie, że doba jest zbyt krótka, a czas pędzi, jak oszalały nie wiadomo dokąd!
Poszukaj analogii między rozbitym naczyniem a chaotycznym życiem. Spróbuj je posklejać i uporządkować. Na początek czytając „Purezento”. Może później łatwiej skupisz się na trudnej codzienności.
Polecam - Monika Stybaniewicz
CO ROZGRZEJE CIĘ W ZIMOWE WIECZORY? - ZACZYTANI NAUCZYCIELE POLECAJĄ - CZ. 1.
Zima to najlepszy czas, by nadrobić literackie zaległości. Za oknem szybko zapada zmierzch, a zimowa aura nie zachęca do wychodzenia z domu. Co jest najlepsze na takie ponure i długie wieczory? Kubek gorącej herbaty z cytryną, ciepły koc i oczywiście dobra książka, której lektura wciągnie Cię tak bardzo, że mimo późnej godziny, nie możesz się od niej oderwać i marzysz tylko o przeczytaniu kolejnej strony.
Tym razem poprosiłam Waszych nauczycieli, aby to oni, zaproponowali Wam kilka prawdziwych perełek, które znajdziecie na półkach w Waszej bibliotece. Na pierwszy ogień poszli: Pani Ewa Wójcicka i Pan Tomasz Drewa :-) Przeczytajcie po jakie książki sięgają kiedy nie sprawdzają Waszych prac.
Jeśli masz dość poważnych zajęć i szkolnego kanonu lektur, masz szansę odkryć, że czytanie to czysta przyjemność. KsiążkiEvžena Bočka rozbawią cię do łez. Wejdziesz – może po raz pierwszy do świata czeskiego humoru. Maria – narratorka i bohaterka – młoda dziewczyna wychowana w USA, wraz z rodziną przyjeżdża do Czech, gdyż ojciec jest spadkobiercą prawdziwego zamku…
Zderzenie kultur, problemy finansowe, kluski, tłusta gęsina i nalewka orzechowa tworzą wielce smakowite tło dla dynamicznej opowieści Marii o jej szalonej rodzinie, służbie zamkowej i próbach uczynienia z zamku atrakcji turystycznej. Autor opisuje przygody bohaterów językiem skrzącym się dowcipem i pełnym nieoczekiwanych, świeżych skojarzeń. Dlatego ostrzegam – czytanie w miejscu publicznym – tylko na własne ryzyko! Współpasażerowie w tramwaju dziwnie spoglądają na człowieka, który nie może powstrzymać głośnego śmiechu.
Evžen Boček, Ostatnia arystokratka; Arystokratka w ukropie; Arystokratka na koniu
Wyobraź sobie współczesną Polskę, która jest monarchią… Już? A teraz wzbij się na prawdziwy level master i do poprzedniej wizji dodaj informację, że Polska nie jest krajem katolickim, a nawet nie chrześcijańskim! Owszem, Mieszko I ożenił się z Dobrawą, ale chrztu nie przyjął… Krajem rządzi Mieszko XII, a obowiązująca w naszym kraju religia to wierzenia naszych przedchrześcijańskich przodków. Dni świąteczne i wolne od pracy i szkoły to np. święto Peruna. Noc Kupały, Dziady i Szczodre Gody. Gosia Brzózka – świeżo upieczona absolwentka medycyny, istota racjonalna i nowoczesna, marząca o pracy lekarza w Warszawie musi odbyć roczną praktykę na wsi pod kierunkiem prawdziwej szeptuchy…
Szeptucha Katarzyny Bereniki Miszczuk to świetna książka nie tylko na zimowe wieczory! Gosia spotka słowiańskich bogów, przeżyje miłość, zobaczy Drzewo Życia w Nawii i będzie szukać kwiatu paproci. Jeśli lubisz alternatywne światy i jesteś ciekaw, co by było gdyby… nie wahaj się!
Polecam! Ewa Wójcicka
Chciałbym polecić wszystkim książki Marka Krajewskiego. To polski pisarz i filolog klasyczny, specjalista w zakresie językoznawstwa łacińskiego, doktor nauk humanistycznych, były wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego, autor kryminałów, laureat Paszportu Polityki. Tyle tytułów, w swoich książkach stworzył postać min. Eberharda Mocka, który jest pracownikiem wrocławskiego Prezydium Policji. Nie zawsze kryształowy i formalny jak na policjanta przystało. Na serię wydawaną od 1999 składa się dotychczas sześć tomów: Śmierć w Breslau, Koniec świata w Breslau, Widma w mieście Breslau, Festung Breslau, Dżuma w Breslau.
Książki dotyczą głównie okresu międzywojennego i rozgrywają się, jak wskazują same tytuły we Wrocławiu. Autor zadbał nie tylko o odpowiednik język swoich książek, odnoszący się do klimatu epoki, ale także zgodność geograficzną dawnych nazw z dzisiejszymi. Na każdą książkę ma inny pomysł, są niebanalne i zawsze nieco tajemnicze, dotykające różnych elementów życia tamtejszego półświatka w dawnym Wrocławiu, wraz ze wszystkimi jego blaskami i cieniami. W 2009 roku ukazała się Głowie Minotaura, jako początek nowej serii kryminalnej, której akcja dzieje się w okresie międzywojennym - tym razem we Lwowie. Głównym bohaterem obok Eberharda Mocka staje się komisarz Edward Popielski. Stał się on główną postacią nowego cyklu, którego drugą pozycją jest powieść Erynie, trzecią Liczby Charona, czwartą Rzeki Hadesu, piątą W otchłani mroku, szóstą Władca liczb oraz Arena szczurów. Te książki autor także utrzymał w swoistym klimacie tamtej, minionej epoki. O czym są? – musisz przeczytać sam/a :-). Polecam! Tomasz Drewa.
Evžen Boček, Katarzyna Berenika Miszczuk czy Marek Krajewski… przeczytajcie ich książki i oceńcie sami.
R. Dombrowska
80-136 Gdańsk
ul. Kartuska 128