RatMedia

Międzyszkolne Zawody Ratownictwa Przedmedycznego „Gdańskie RatMedia” odbyły się w naszej szkole po raz pierwszy w kwietniu 2008r. Organizujemy je we współpracy ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Ratownictwa “ADIUTARE” w Gdańsku, Ochotniczą Strażą Pożarną Gdańsk – Sobieszewo oraz z pomocą finansową Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Szczególną wartością przedsięwzięcia jest fakt, że inicjatorami i wykonawcami wielu prac związanych z organizacją zawodów są uczniowie naszego liceum. Pomysłodawcą zawodów był uczeń Paweł Pobłocki, który nadał konkursowi od początku profesjonalny charakter. W ciągu kolejnych lat w organizacji zawodów odznaczyli się także Filip Pastuszak, Patryk Mokrzan i Marcin Grzesiak. Opiekę nad zawodami sprawowała nauczycielka naszej szkoły i zarazem jej absolwentka Pani mgr Dominika Beirowska (z d. Borkowska).

W 2010r. do grona organizatorów III Międzyszkolnych Zawodów Ratownictwa Przedmedycznego "Gdańskie RatMedia" dołączyli również studenci z Koła Medycyny Ratunkowej przy Wydziale Lekarskim Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku. Patronat honorowy nad zawodami objął Prezydent Miasta Gdańska Pan Paweł Adamowicz, a także rektor GUMed prof. dr hab. med. Janusz Moryś.

W VI edycji Międzyszkolnych Zawodów Ratownictwa Przedmedycznego „Gdańskie RatMedia 2013’ uczestniczyło już 15 szkół z Trójmiasta, Pruszcza Gdańskiego i Wejherowa. Zawody zakończyły się pokazami ratownictwa medycznego przez ratowników Stowarzyszenia ADIUTARE i gaszenia pożaru przez strażaków z Sobieszewa. W tym roku organizacja konkursu była w rękach Hanny Matyjaszczyk, Pauliny Grabowskiej, Agaty Pastuszak, Joanny Filmanowicz i Tymoteusza Kobieli. W przebieg każdej edycji zawodów zaangażowanych jest kilkudziesięciu uczniów, którzy między innymi występują – jako „poszkodowani”- w aranżowanych sytuacjach wymagających interwencji ratowników w ramach części praktycznej. Uczniowie – dzisiaj już często absolwenci – prowadzą odrębną stronę internetową (www.ratmedia.pl). W tegorocznej edycji opiekę pedagogiczną nad zawodami sprawowały dwie nasze nauczycielki – Pani mgr Dominika Beirowska (jak co roku) oraz Pani mgr Barbara Janicka.

Głównymi organizatorami VIII edycji Międzyszkolnych Zawodów Ratownictwa Przedmedycznego „Gdańskie RatMedia 2015’’ z ramienia szkoły byli Marek Matyjaszczyk i Christian Hinc – uczniowie klasy I A o profilu humanistycznym, a opiekę sprawowała Pani mgr Teresa Giłka. W tym roku w zawodach wzięło udział ponad 160 osób: 84 zawodników z 21 drużyn, 20 nauczycieli - opiekunów drużyn, 16 organizatorów, 30 uczniów naszej szkoły do obsługi technicznej (pozoranci do scenek, opiekunowie drużyn, obsługa sprzętu nagłaśniającego, obsługa szatni, fotograf) oraz obserwatorzy i kibice ze szkół biorących udział w zawodach.

IX i X edycję Międzyszkolnych Zawodów Ratownictwa Przedmedycznego „ Gdańskie RatMedia” poprowadzili Martyna Półtoranos, Marek Matyjaszczyk i Christian Hinc. Opiekę nad całym przedsięwzięciem w IX edycji sprawowali: Pani mgr Joanna Kowieska- Feluś i Pan Tomasz Drewa. W X edycji Pani Joanna Kowieska- Feluś. Podczas zawodów gościliśmy drużyny z 18 szkół z Trójmiasta, Żukowa, Wejherowa, Chojnic i Pruszcza Gdańskiego. Opiekę medyczną nad poprawnością wykonywania zadań konkursowych sprawowali członkowie Stowarzyszenia Adiutare i straż pożarna z Sobieszewa. Rolę pozorantów odegrały klasy: II a i II c.

Miejsce zawodów:
VIII Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej,