Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Wizyta na cmentarzu żydowskim

20 kwietnia 2022r uczniowie klasy 3a/p pod opieką p. Ewy Ronowskiej i p. Ewy Wójcickiej odwiedzili dawny cmentarz żydowski na gdańskim Chełmie. Jest to jeden z najstarszych kirkutów w Europie Środkowej, a także najstarsza i największa żydowska nekropolia na Pomorzu. Nie wiemy, kiedy w Gdańsku pojawili się pierwsi osadnicy żydowscy, ale musiało to nastąpić zapewne w XIII-XIV w., gdyż w 1440 r. w mieście istniała już „ulica żydowska”.


Cmentarz na Chełmie założony został w XVI wieku, a w XVIII i XIX w. znacznie go powiększono. Znajdował się tu budynek Chewra Kadisza – Bractwa Pogrzebowego z gminy Stare Szkoty. Stele nagrobne (macewy) zwrócone były na wschód, w kierunku Jerozolimy i, jak na każdym z cmentarzy Żydów aszkenazyjskich na terenach Polski i Europy Wschodniej, ustawione pionowo.


Niezniszczona nekropolia przetrwała do końca II wojny światowej. Zamknięta została w 1956 roku i od tego czasu ulegała niestety dewastacji. Do dziś na powierzchni 2,3 ha przetrwało około 240 nagrobków, z których najstarszy pochodzi z 1841 roku. Macewy wykonane są z piaskowca i posiadają typowe zdobienia oraz inskrypcje sporządzone w językach hebrajskim i niemieckim.


Nekropolię żydowską odwiedziliśmy w szczególnym czasie, ponieważ dzień wcześniej przypadała 79 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Rocznicę tę upamiętniliśmy w naszej szkole uczestnicząc w akcji „Żonkil”. Wizyta na cmentarzu była dla nas ważnym doświadczeniem, skłaniającym do pogłębionej refleksji, kierującej myśli nie tylko ku przemijaniu, ale i tolerancji.

Data dodania: 2022-05-03 12:32:37
Data edycji: 2022-05-07 13:09:16
Ilość wyświetleń: 369

Kalendarz

Godło
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej