Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej dyrektora p. Romualda Cichockiego

Dzień dobry!

Dnia 13 października 2022 roku, w przeddzień Dnia Edukacji Narodowej i Święta Patrona naszej szkoły odbyła się kameralna i wzruszająca uroczystość – upamiętnienie wieloletniego dyrektora VIII Licem – pana Romualda Cichockiego. Społeczność szkolna nie zapomina o nim i jego pracy dla szkoły, dlatego sala 25, w której spotykał się z młodzieżą będzie odtąd nosiła jego imię.

W kulturze istnieje pojęcie genius loci – duch miejsca. Wywodzi się z mitologii greckiej, według której każde miejsce – miasto, góra, rzeka - miało swojego ducha opiekuńczego. Współcześnie mówi się o genius loci danego miejsca, tak określa się miejsca wyjątkowe, a przez to znaczące, jedyne w swoim rodzaju. Pan Romuald Cichocki był on nie tylko dyrektorem, zwierzchnikiem w szkole i nauczycielem polonistą. Był również poetą, wyjątkowym człowiekiem, wrażliwym i pełnym empatii, który z uwagą i serdeczną troską pochylał się nad problemami, z którymi do niego przychodzili nauczyciele i uczniowie. Z wnikliwością i coraz większym zdumieniem, niczym Pan Cogito, obserwował zmiany dokonujące się w Polsce, zwłaszcza w dziedzinie oświaty – kolejne reformy, nowelizacje prawa oświatowego, wymagania wobec szkół, dyrektorów, nauczycieli i uczniów. Posiadał rzadką cechę dostrzegania w problemie samej istoty rzeczy i odcisnął swoje niezapomniane piętno na wszystkich, którym było dane go poznać, mieć lekcje czy współpracować.

Uroczystość rozpoczęła się od wykonanego na skrzypach przez Martynę Warżawę z klasy 2A utworu muzycznego Pamiętajcie o ogrodach w nawiązaniu do ogrodniczej pasji pana Romualda Cichockiego, młodzież z klasy IVA przedstawiła utwory poetyckie, a nauczycielka języka polskiego, Ewa Wójcicka, wyjaśniła, skąd wzięła się idea takiego sposobu upamiętnienia. Potem głos zabrała pani Barbara Cichocka i podzieliła się z zebranymi: nauczycielami, pracownikami szkoły i uczniami wspomnieniami o zmarłym Romualdzie Cichockim, a następnie odsłoniła pamiątkową tablicę, która od tej pory będzie znajdować się w sali 25. Na uroczystości obecny był również przewodniczący Rady Rodziców – pan Krzysztof Woźniak, i Maja Domżalska, która zabrała głos w imieniu absolwentów VIII LO. Na zakończenie krótkie przemówienie wygłosił pan Tadeusz Chądzyński, Dyrektor VIII LO, który opowiedział o swojej długoletniej współpracy z Romualdem Cichockim, i wszyscy obecni wysłuchali Dni, których nie znamy.

Nie żyj na tej ziemi jak ktoś obcy,
jak turysta na łonie natury.
Żyj na tym świecie jak w domu Ojca:
ufaj ziarnu, ziemi, morzu, lecz przede wszystkim kochaj człowieka.
Wczuj się w smutek usychającej gałązki,
gasnącej gwiazdy i konającego zwierzęcia,
lecz przede wszystkim odczuj ból i smutek człowieka,
Raduj się dobrami ziemi, ciesz się cieniem i światłem.
Raduj się każdą porą roku,
lecz przede wszystkim raduj się tym, że jest człowiek!

Data dodania: 2022-10-16 18:20:07
Data edycji: 2022-10-25 20:45:22