Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 

Społeczność naszej szkoły godnie i z zaangażowaniem uczciła stulecie niepodległości Polski. Nasze wspólne świętowanie trwało trzy dni.

 

W czwartek (8 listopada) w auli odbyła się sesja naukowa pt. „Inne oblicze Drugiej Rzeczypospolitej”, przygotowana przez uczniów klas humanistycznych. Naszym celem było pokazanie różnych stron życia społeczeństwa polskiego w okresie międzywojennym. Sesję rozpoczęliśmy uroczyście odśpiewaniem hymnu narodowego. Klasy pierwsze uczestniczyły w dwóch prezentacjach:  pierwsza, przedstawiona przez Szymona Grabińskiego (IIIa) dotyczyła Gdyni jako wizytówki II RP, druga, przygotowana przez Karolinę Jaskulską (IIId) omawiała międzywojenne środowisko artystyczne. Klasy drugie wysłuchały najpierw prezentacji przygotowanej przez Karola Hamanowicza (IIa) na temat twierdzy i procesu brzeskiego oraz obozu w Berezie Kartuskiej, a następnie Adrian Żebrowski (IIId) przedstawił uczestnikom sesji osiągnięcia myśli naukowej i technicznej II RP. Trzecie klasy miały okazję zapoznać się z rzadko poruszanymi zagadnieniami najgłośniejszych kryminalnych zagadek okresu międzywojennego (prezentacja autorstwa Dominiki Jakubowskiej z kl. IIId) oraz wysłuchać bardzo ciekawych informacji na temat roli kobiet w tym okresie (prezentację przygotowała Zosia Przybysz z kl. IIa). Wszystkie prezentacje przygotowane zostały bardzo profesjonalnie i rzetelnie, autorom gratulujemy i dziękujemy! Dziękujemy też Adrianowi za sprawne poprowadzenie sesji.

 

W piątek 9 listopada  w auli odbył się długo wyczekiwany konkurs pieśni legionowych i piosenek z okresu dwudziestolecia międzywojennego o Nagrodę Dyrektora VIII LO. Występy klas oceniało Jury złożone z  p. Dyrektora Romualda Cichockiego oraz p. Wicedyrektora Tadeusza Chądzyńskiego. Nagrodę ufundowała Rada Rodziców, za co jej serdecznie dziękujemy.

 

Na drugiej lekcji piosenki zaśpiewały klasy pierwsze :

  • IA przepięknie zaprezentowała pieśń wojskową napisaną w 1914r. pt. „Przybyli ułani pod okienko”. Przebrani w kolorowe stroje wykonawcy zabawnie przedstawili tę wesołą i swawolną piosenkę. Gratulujemy!
  • IB wykonała znany szlagier pt. „Ada to nie wypada” z filmu o tym samym tytule z 1936 roku. Dziewczęta w strojach z epoki świetnie się zaprezentowały i zaśpiewały. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem przepięknego głosu solistki Zosi Woźniak, który ciągle jeszcze brzmi nam w uszach.
  • IC w niebanalny sposób zaprezentowała polską pieśń wojskową i patriotyczną z około 1918 roku pt. „Rozkwitały pąki białych róż”. Piękne dziewczęce głosy przejmująco wyśpiewały tęsknotę i rozpacz po utracie ukochanego Jasieńka, który poszedł na wojnę i nigdy nie wrócił do domu.
  • ID pod dyrekcją wychowawczyni, p. Ewy Wójcickiej, brawurowo zaśpiewała popularną pieśń wojskową pt. „Hej, hej ułani, malowane dzieci”. Cała klasa zabawnie i z humorem zaprezentowała ten nieco frywolny utwór o wyjątkowej miłości i uwielbieniu kobiet do ułanów.
  • IE przedstawiła nam jeden z największych przebojów dwudziestolecia międzywojennego, który pierwotnie wykonywał Eugeniusz Bodo – szlagier pt. „Umówiłem się z nią na dziewiątą”. Jesteśmy pod wrażeniem aranżacji, strojów i wykonania tej bardzo trudnej do zaśpiewania piosenki. Gratulujemy!

Na trzeciej lekcji piosenki zaśpiewały klasy drugie :

  • IIA wykonała „Baby, ach te baby” - piosenkę z filmu pt. „Zabawka” z 1933 roku. Klasa przygotowała występ niemal teatralny, świetnie wyreżyserowany i zagrany. Nie jesteśmy zaskoczeni, że IIA zdobyła za to wykonanie najważniejsze trofeum -   Nagrodę Dyrektora VIII LO. Gratulujemy!
  • IIB zaprezentowała „Jak to na wojence ładnie” – pieśń wojskową z 1863 roku, śpiewaną także w czasie I wojny światowej przez ułanów Legionów Polskich. Jesteśmy pod wrażeniem występu tej najliczniejszej w szkole klasy, która wykonała piosenkę wspólnie, całym zespołem, z użyciem dwóch niewielkich instrumentów muzycznych (bębenek i trójkąt).
  • IIC wykonała słynną pieśń I Brygady Legionów Polskich dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego pt. „My, Pierwsza Brygada”. Utwór został przestawiony w bardzo interesującej, niespotykanej aranżacji, wsłuchiwaliśmy się w tę pieśń ze wzruszeniem, ale i z zaciekawieniem.
  • IID zaśpiewała „Maszerują Strzelcy”– polską pieśń wojskową, powstałą podczas I wojny światowej w szeregach Legionów Polskich. Zaimponowały nam stroje i wykonanie tej pięknej pieśni przez cały zespół, ale szczególnie gra na pianinie i partie solowe Martyny Gojtowskiej. Jesteśmy też pełni podziwu dla wychowawczyni – p. Joanny Kowieskiej – Feluś za osobisty udział w wykonaniu piosenki.
  • IIE zaprezentowała pieśń, która zajmowała szczególne miejsce w sercach żołnierzy polskich – utwór z około 1914 roku pt. „Wojenko, wojenko”. Z pięknym wykonaniem wzruszającego utworu współgrały biało – czerwone kotyliony i galowe stroje, w których wystąpiła klasa.

Na czwartej lekcji piosenki zaśpiewały klasy trzecie :

  • Klasę IIIA reprezentował Konrad Rola, który samodzielnie i bez podkładu muzycznego wykonał piosenkę Mieczysława Fogga z 1933 roku „Może kiedyś, innym razem”. Nie znaliśmy Konrada od tej strony i musimy przyznać, że zaprezentował się świetnie! Wszyscy w skupieniu słuchaliśmy jego przejmującego głosu.
  • IIIB wykonała przebój z filmu „Pieśniarz Warszawy” pt. „Już taki jestem zimny drań”. Znakomicie się przy tym bawiliśmy, wykonawcy nie tylko przebrali się w odpowiednie do treści stroje, ale też przygotowali zabawną prezentację, która stanowiła tło występu, a na koniec zaprosili do tańca swoja wychowawczynię. Brawo!
  • IIIC zaprezentowała polską pieśń wojskową pt. „Rozkwitały pąki białych róż”. Wysłuchaliśmy występu zespołu złożonego z wokalistki, pianistki, gitarzysty i perkusisty. Obejrzeliśmy też scenkę z Jasieńkiem, jego dziewczyną i białymi różami w rolach głównych. Gratulujemy całemu zespołowi klasowemu pięknego wykonania tej wzruszającej pieśni!
  • IIID brawurowo zaprezentowała nam pieśń pt. „Hej, hej ułani malowane dzieci”. Adrian, Kacper i Krzysiek odważnie i z ułańską fantazją przedstawili swoją wersję utworu, czym rozbawili do łez całą zgromadzoną w auli widownię. Brawo za odwagę, panowie!
  • Grupa uczniów z klasy IIIE zabawnie wykonała bardzo popularną kołysankę z filmu „Paweł i Gaweł” pt. „Ach, śpij kochanie”. Dziewczęta w pociesznych strojach zaprezentowały humorystyczną scenkę ilustrującą treść piosenki, w czym wspomógł je Mateusz, a na pianinie pięknie im przygrywała Kasia Uszkiewicz.
  • IIIF wykonała jedną z najpopularniejszych polskich pieśni wojskowych z czasów I wojny światowej i wojny polsko – bolszewickiej – utwór pt. „O mój rozmarynie”. Jesteśmy pełni podziwu dla całej klasy, która w przepięknych strojach galowych i ludowych zaśpiewała mocnym i zgodnym głosem tę przejmującą piosenkę. Wśród wykonawców była też wychowawczyni klasy – p. Magdalena Semmerling, która wystąpiła ramię w ramię ze swoimi uczniami. Gratulujemy całemu zespołowi!

 

Jury konkursu nie miało łatwego zadania i ostatecznie przyznało Nagrodę Dyrektora VIII LO klasie IIA. Serdecznie gratulujemy! Ponieważ poziom wykonania piosenek oraz zaangażowanie wszystkich klas były bardzo wysokie, Jury przyznało także kilka wyróżnień.

Natalii Gradel (IIIA) serdecznie dziękujemy za sprawne i profesjonalne prowadzenie Konkursu. Wiktorowi Waszkiewiczowi (ID) bardzo dziękujemy za nadzór nad nagłośnieniem i nad wszystkimi sprawami technicznymi.

Po wręczeniu nagród nauczyciele wraz z Panem Dyrektorem zaśpiewali swoją wersję pieśni pt.  „O mój rozmarynie”. Mamy nadzieję, że dobrze się zaprezentowaliśmy…

Ważnym wydarzeniem w czwartek i w piątek był spektakl pt. "Gramatyki wolności" przygotowany przez Ósemkowy Teatr Jeszcze Bez Nazwy pod kierunkiem p. Beaty Bohdziewicz – Suleckiej. Informację o nim przedstawimy oddzielnie.

 

W niedzielę 11  listopada  uczniowie z klas Ic i Id wraz z panem Dyrektorem oraz paniami: Beatą Bohdziewicz – Sulecką, Ewą Ronowską i Ewą Wójcicką uczestniczyli w Gdańskiej Paradzie Niepodległości. O godzinie 9.30 rozpoczęło się przejście Parady ulicami: Podmłyńską - Wielkie Młyny - Rajską - Jana Heweliusza - Korzenną - Kowalską pod pomnik Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym. Tam odśpiewaliśmy hymn narodowy i następnie przeszliśmy na Długi Targ, gdzie wykonane zostało historyczne zdjęcie Gdańszczan w 100 – lecie Niepodległości. Dziękujemy Idze i Julii z klasy Ic oraz Pawłowi, Juliannie, Bartkowi, Maciejowi, Kindze, Kasi i Mikołajowi z klasy Id za wspólne przeżywanie wzruszających chwil podczas Parady.

 

Chciałabym serdecznie podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w obchody stulecia niepodległości Polski. Wzruszającym przeżyciem było słuchanie i oglądanie wszystkich uczestników sesji,  konkursu i parady. Ciekawe były dni, gdy po VIII LO przechadzały się dziewczęta w strojach ludowych i z lat międzywojennych oraz panowie w mundurach i strojach galowych. Mam nadzieję, że godnie uczciliśmy pamięć naszych przodków, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości oraz wyraziliśmy nasze przywiązanie do Ojczyzny.

Ewa Ronowska

 

Osoby, które chciałyby udostępnić zrobione przez siebie zdjęcia w celu umieszczenia ich na stronie internetowej szkoły proszone są o dostarczenie ich p. Tomaszowi Drewie.

 

Galeria zdjęć - Zapraszamy !!

 

 

Data dodania: 2018-11-12 22:54:00
Data edycji: 2018-11-13 18:39:28
Ilość wyświetleń: 2826

Kalendarz

Godło
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej