nowy projekt eTwinning ''For the Love of Lit''

3 października 2021 grupa uczniów klasy Id, pod opieką nauczyciela języka angielskiego pana Łukasza Kamińskiego, dołączyła do nowego projektu współpracy międzynarodowej eTwinning, poświęconemu literaturze.

Opis projektu:

Pandemia wirusa Covid-19 zmieniła na wiele miesięcy oblicze edukacji, zmuszając uczniów na całym świecie do spędzania wielu godzin przed ekranami różnych urządzeń elektronicznych. To, w połączeniu z zaangażowaniem młodzieży w praktyki cyfrowe (gry komputerowe, media społecznościowe) sprawiło, że książki zostały, jeszcze bardziej niż zwykle, zepchnięte na dalszy plan. Dlatego też istotne jest, aby skierować uwagę uczniów ku książkom, które są ważną częścią naszego dziedzictwa kulturowego. Nauczyciele i bibliotekarze biorący udział w projekcie będą wspólnie pracowali nad pokazaniem uczniom radości płynącej z czytelnictwa połączonego z nowoczesnymi technologiami.

Cele projektu:

- wspieranie umiejętności czytania i pisania uczniów, zarówno w języku angielskim, jak i ojczystym;

- rozwój umiejętności komunikacyjnych i informacyjnych;

- wzmacnianie krytycznego myślenia i kreatywności;

- zapoznanie z autorami i dziełami literatury europejskiej;

- rozwijanie wyobraźni;

- udoskonalanie umiejętności pracy w grupie (zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim.

Postęp działań

W trakcie realizacji projektu, uczniowie i nauczyciele będą kontaktować się za pośrednictwem wiadomości email, forum Twinspace, chatów i wideokonferencji. Uczniowie będą pracować w międzynarodowych grupach, tworzyć recenzje ciekawych książek, które przeczytali oraz realizować na bieżąco zaplanowane aktywności:

- październik 2021 – prezentacja uczniów, nauczycieli i szkół; wideokonferencja nauczycieli; ankieta wstępna; konkurs na logo projektu;

- listopad 2021 – opisanie legend krajów i regionów partnerskich, tworzenie do nich ilustracji;

- grudzień 2021 – przedstawianie poetów narodowych; pisanie poezji wizualnej;

- styczeń 2021 – przedstawianie powieściopisarzy narodowych; quiz wiedzy o literaturze; wideokonferencja nauczycieli;

- luty 2021 – wirtualne spotkanie uczniów (w ramach możliwości); pisanie tekstów (creative writing) na podstawie dzieł poznanych autorów;

- marzec 2021 – stworzenie elektronicznej książki/magazynu z pracami uczniów;

- kwiecień 2021 – wyzwanie Kahoot! – quiz wiedzy dla wszystkich szkół partnerskich; czytanie recenzji uczniów;

- maj 2021 – ewaluacja projektu, ankieta na zakończenie projektu.

Spodziewane rezultaty

- wzrost umiejętności komunikacyjnych, językowych, kulturowych i informacyjnych;

- poszerzona świadomość i wiedza o literaturze;

- poznanie nowych narzędzi TIK;

- stworzenie elektronicznej książki/magazynu z pracami uczniów (teksty, ilustracje).

Data dodania: 2021-11-01 10:35:50
Data edycji: 2021-11-01 10:37:21