Klasa Ia w Zakładzie Translatoryki Uniwersytetu Gdańskiego

Mimo że koniec roku szkolnego tuż za rogiem, my nie zwalniamy tempa. 16 czerwca 2023 klasa Ia po raz kolejny odwiedziła Zakład Translatoryki Uniwersytetu Gdańskiego. Tym razem spotkanie miało charakter czysto praktyczny, a nasi uczniowie musieli nieco się napocić przygotowując tłumaczenia: polsko-angielskie oraz angielsko-polskie. Warsztaty zaczęły się od burzy mózgów, a już po chwili uczniowie podzieleni na grupy musieli z pamięci tłumaczyć na drugi język argumenty swoich partnerów. W trakcie spotkania studenci UG udzielali również swoim młodszym kolegom i koleżankom wskazówek: jak mówić, żeby nas słuchano?, jak pamiętać?, jak wykorzystać mowę ciała? etc. Uczniowie wykonali kilka zadań, w których ćwiczyli tłumaczenia konsekutywne oraz symultaniczne, a także stosowali różne rejestry - np. jak ten sam przekaz sformułuje policjant, nastolatek, ksiądz, polityk czy dziecko. Mieli również okazję przekonać się jak wygląda praca tłumacza symultanicznego - korzystając z kabin i profesjonalnego sprzętu. Mamy nadzieję, że nasza współpraca będzie miała swój ciąg dalszy w następnym roku szkolnym.

Data dodania: 2023-06-19 07:51:36
Data edycji: 2023-06-19 07:56:07