Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Kamienne kręgi Gotów i grodzisko słowiańskie

Kamienne kręgi Gotów i grodzisko słowiańskie

 

15 czerwca klasa 3a/p pod opieką p. Grabarskiej i p. Ronowskiej odwiedziła bardzo ciekawe i tajemnicze miejsca związane z pradziejami Pomorza i Kaszub.
Zwiedziliśmy cmentarzysko w nadleśnictwie Uniradze, gdzie znajduje się co najmniej 2760 kurhanów. Grzebano tu zmarłych na przestrzeni ponad dwóch tysięcy lat (od ok. 1100 r. p.n.e. do X – XI w. n.e.). To magiczne miejsce położone jest w pętli jezior, w bliskości Wieżycy, gdzie krzyżowały się wpływy kulturowe ze Skandynawii i Środkowej Europy.

 


Zwiedziliśmy także cmentarzyska Gotów (kultury wielbarskiej) w Węsiorach i Odrach z I w. n.e. Ich charakterystycznym elementem są kręgi kamienne, które były konstrukcjami kultowymi oraz miejscami zgromadzeń plemiennych i rodowych, tzw. tingów, a zapewne również miejscami odprawiania obrzędów i składania ofiar. Według archeologów i astronomów kręgi te nie były obserwatorium astronomicznym i nie miały związku z astrologią, chociaż dziś wiele osób uznaje je za szczególne miejsca mocy. Na koniec wysłuchaliśmy bardzo ciekawej opowieści o religii Słowian w Muzeum Mitologii Słowiańskiej w Owidzu oraz zwiedziliśmy tutejszy skansen zbudowany na terenie dawnego grodziska.

 

Przypominamy, że we wtorek, 21 czerwca o godzinie 11.14 przypada przesilenie letnie, związane z najdłuższym dniem roku. Na dzień ten (i noc po nim następującą) przypadało święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, powszechnie obchodzone na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie, ale również w podobnym charakterze na obszarach zamieszkiwanych przez ludy bałtyckie, germańskie, celtyckie i wiele innych.

Data dodania: 2022-06-19 20:27:31
Data edycji: 2022-06-19 20:31:30
Ilość wyświetleń: 549

Kalendarz

Godło
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej