Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Kamienne kręgi Gotów i grodzisko słowiańskie

Kamienne kręgi Gotów i grodzisko słowiańskie

 

15 czerwca klasa 3a/p pod opieką p. Grabarskiej i p. Ronowskiej odwiedziła bardzo ciekawe i tajemnicze miejsca związane z pradziejami Pomorza i Kaszub.
Zwiedziliśmy cmentarzysko w nadleśnictwie Uniradze, gdzie znajduje się co najmniej 2760 kurhanów. Grzebano tu zmarłych na przestrzeni ponad dwóch tysięcy lat (od ok. 1100 r. p.n.e. do X – XI w. n.e.). To magiczne miejsce położone jest w pętli jezior, w bliskości Wieżycy, gdzie krzyżowały się wpływy kulturowe ze Skandynawii i Środkowej Europy.

 


Zwiedziliśmy także cmentarzyska Gotów (kultury wielbarskiej) w Węsiorach i Odrach z I w. n.e. Ich charakterystycznym elementem są kręgi kamienne, które były konstrukcjami kultowymi oraz miejscami zgromadzeń plemiennych i rodowych, tzw. tingów, a zapewne również miejscami odprawiania obrzędów i składania ofiar. Według archeologów i astronomów kręgi te nie były obserwatorium astronomicznym i nie miały związku z astrologią, chociaż dziś wiele osób uznaje je za szczególne miejsca mocy. Na koniec wysłuchaliśmy bardzo ciekawej opowieści o religii Słowian w Muzeum Mitologii Słowiańskiej w Owidzu oraz zwiedziliśmy tutejszy skansen zbudowany na terenie dawnego grodziska.

 

Przypominamy, że we wtorek, 21 czerwca o godzinie 11.14 przypada przesilenie letnie, związane z najdłuższym dniem roku. Na dzień ten (i noc po nim następującą) przypadało święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, powszechnie obchodzone na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie, ale również w podobnym charakterze na obszarach zamieszkiwanych przez ludy bałtyckie, germańskie, celtyckie i wiele innych.

Data dodania: 2022-06-19 20:27:31
Data edycji: 2022-06-19 20:31:30
Ilość wyświetleń: 711

Kalendarz

Godło
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej