Gadanie o internecie - webinary dla młodzieży

Państwowy Instytut Badawczy NASK przygotował cykl webinarów „Gadanie o internecie”, dedykowanych przede wszystkim młodzieży 13-17 lat.  Dla młodych ludzi świat online jest tak samo ważny, tak samo „realny” jak ten offline.  Dlatego najważniejsze jest to, aby młodzi ludzie czuli się w tym świecie bezpiecznie, ale też, aby umieli w równym stopniu korzystać z tego, co oferuje sieć, jak i codzienność poza nią.

NASK współtworzy Polskie Centrum Programu Safer Internet, w ramach którego prowadzi konferencje, szkolenia, działania edukacyjne mające na celu podnoszenie kompetencji cyfrowych zarówno dzieci i młodzieży, jak i dorosłych, tak aby w ślad za rosnącymi kompetencjami cyfrowymi, rosło też bezpieczeństwo w sieci, zwłaszcza jej najmłodszych użytkowników.

„Celem webinarów jest zaprezentowanie i omówienie problemów ważnych dla młodzieży, pokazanie ich jako kwestii wymagających dialogu i dyskusji między młodzieżą oraz dorosłymi." – mówi Anna Rywczyńska Kierownik Zespołu Edukacji Cyfrowej w NASK.

Rok 2022 jest Europejskim Rokiem Młodzieży, a webinary są częścią realizowanego projektu Komisji Europejskiej Safer Internet. Ich tematyka powstała przy ścisłym udziale młodych ludzi, tak aby jak najlepiej odpowiedzieć na ich potrzeby w kontekście wyzwań internetowych. Cyfrowa Przyszłość Ucznia - Młodzieżowy Panel Doradczy, działający przy Polskim Centrum Programu Safer Internet, koordynowanym przez NASK, zapewnił zarówno tematy tych webinarów, jak również występujących w nich reprezentantów młodzieży. Poza reprezentantami młodzieży, w każdym webinarze udział weźmie ekspert w omawianej dziedzinie. Wszystkie spotkania prowadzić będzie Kasia Rodek z Radia Kampus, które jest partnerem tego cyklu.

*Powyższy opis pochodzi ze strony Programu: https://www.saferinternet.pl/aktualnosci/warto-gadac-o-internecie-ndash-zaproszenie-do-udzialu-w-serii-webinaroacutew-dla-mlodziezy_163.html

22.11.2022 klasa IIIa obejrzała pierwszy z cyklu webinar: "Gadanie o relacjach - Kontakty międzyludzkie online i offline". W trakcie spotkania poruszono tematykę wpływu relacji w internecie na relacje w szkole wśród uczniów oraz między uczniami a nauczycielami.

24.11.2022 klasa IIb obejrzała drugi z cyklu webinar: "Gadanie o graniu, czyli dlaczego gaming nie musi być zły". W trakcie spotkania omówiono korzyści płynące z "grania w gry", takich jak budowanie pozytywnych relacji oraz kompetencji rozwojowych, uczenie odpowiedzialności za własne działania (sprawczość).

06.12.2022 obejrzeliśmy kolejny z cyklu webinar: "Gadanie o mrocznych aspektach internetu". W trakcie spotkania przedstawiono interesujące przykłady działalności hakerów, opisujący zjawisko phishingu – zagrożenia, które dotyczy praktycznie każdej osoby, przybliżono też w przystępnej formie tajemniczy Dark Net.

08.12.2022 obejrzeliśmy ostatni z cyklu webinar: "Gadanie o uczeniu się - efektywne pochłanianie wiedzy w dobie technologii cyfrowych". W trakcie spotkania omówiono sposoby przeciwdziałania rozproszeniu, w tym wynikającego z FOMO, pozwalające zachować skupienie podczas nauki, w tym porady socjotechniczne oraz przegląd dostępnych aplikacji i ustawień w systemach iOS, Android i Windows oraz umiejętność skutecznego wyszukiwania faktów oraz odróżnianie ich od fake news.

Data dodania: 2022-11-27 13:27:06
Data edycji: 2022-12-28 11:40:16