Dzień Polskiego Państwa Podziemnego

27 września uczniowie z klas 3b i 4d reprezentowali naszą szkołę w gdańskich uroczystościach 85 rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów.

Podczas uroczystości wybrzmiały ważne słowa. Zastępca prezydent Miasta, Pan Piotr Borawski, dziękując kombatantom nazwał ich “strażnikami pamięci o tamtych czasach”. Stwierdził również, że kombatanci: „Są naszymi łącznikami pomiędzy historią i teraźniejszością. To dzięki nim, dzięki ich relacjom najlepiej możemy poznać historię II wojny światowej, wyjątkowość i znaczenie działającej w konspiracji polskiej państwowości. My podpisujemy się pod tymi słowami.

Dla uczniów uroczystość była szczególną lekcją historii, gdyż miała charakter spotkania ze świadkiem wydarzeń z czasów II wojny światowej. Harcerz Szarych Szeregów, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik powstania warszawskiego, profesor Jerzy Grzywacz w swoim wystąpieniu podzielił się osobistymi doświadczeniami tamtego czasu. We wzruszających słowach wspomniał swój udział w Powstaniu Warszawskim, mówiąc o osobistych przeżyciach związanych z przyjacielem i swoją mamą. Nam, w kuluarach powiedział, że „ma nadzieję spotkać się z nami za rok”, my też Panie profesorze!

Data dodania: 2024-09-30 08:47:59
Data edycji: 2024-09-30 09:04:51