Dzień Polskiego Państwa Podziemnego

27 września uczniowie z klas 2 b i 3d reprezentowali naszą szkołę w gdańskich uroczystościach 84 rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów.

Podczas uroczystości wybrzmiały ważne słowa. Zastępczyni prezydent Miasta, Pani Monika Chabior, dziękując kombatantom stwierdziła, że to „oni niosą płomień pamięci o dawno minionych czasach. Są łącznikami historii i teraźniejszości. (…) Są żywą historią Polski i determinacją w walce o niepodległość państwa, bohaterstwa, walki i żmudnej pracy od podstaw, by ten cel urzeczywistnić.”

Dla uczniów uroczystość była szczególną lekcją historii, gdyż miała charakter spotkania ze świadkiem wydarzeń z czasów II wojny światowej. Harcerz Szarych Szeregów, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik powstania warszawskiego, profesor Jerzy Grzywacz w swoim wystąpieniu podzielił się osobistym doświadczeniem tamtego czasu, września 1939 r. We wzruszających słowach wspomniał swój udział w Powstaniu Warszawskim, miał wówczas 14 lat. Nam, w kuluarach powiedział, że „najważniejsze nie jest zdrowie, tylko pogoda ducha”, która jak mogliśmy zobaczyć towarzyszy profesorowi po dziś dzień.
Data dodania: 2023-09-30 10:06:01
Data edycji: 2023-10-09 10:08:09