Dzień Polskiego Państwa Podziemnego

27 września uczniowie z klasy I b reprezentowali naszą szkołę w gdańskich uroczystościach 83 rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów.

Dla uczniów uroczystość była szczególną lekcją historii, gdyż miała charakter spotkania ze świadkiem wydarzeń z czasów II wojny światowej. Rys historyczny przedstawił harcerz Szarych Szeregów, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik powstania warszawskiego, profesor Jerzy Grzywacz. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na dziedzictwo Polskiego Państwa Podziemnego mówiąc, że gdyby nie jego idee „nie dalibyśmy rady z takim skutkiem walczyć później z komunizmem. Walczyć bez broni, walczyć ideowo i odzyskać w 1989 roku pełną niezależność i suwerenność.” Nam w kuluarach powiedział, byśmy pamiętali, że najważniejsza jest wiedza.

Zastępca Prezydenta Gdańska, Piotr Borawski dziękując kombatantom stwierdził „to oni niosą przez całe życie płomień pamięci o dawno minionych czasach. Oni są łącznikiem historii i teraźniejszości.” My podpisujemy się pod tymi słowami.

Uczniowie klasy I b wraz z wychowawcą AB

Data dodania: 2022-09-27 20:38:24