80-136 Gdańsk
ul. Kartuska 128
Zobaczyć Wielki Zderzacz Hadronów… Wejść do największej maszyny świata… Podążać drogą, którą poruszają się najszybsze cząstki elementarne… to marzenia wielu młodych fizyków.
I właśnie to udało się zrealizować grupie uczniów naszej szkoły z klas IIe i IIIe, która wraz z Panem Jakubem Rodowskim w dniach 13-15.09 wybrała się na organizowany w Genewie Dzień Otwarty CERN. O wyjątkowości tej imprezy niech świadczy to, że takie „Święto Nauki” organizowane jest raz na 7 lat. A do 27-kilometrowego tunelu, znajdującego się ponad 100m pod ziemią mogą wejść tylko nieliczni.
Nasi uczniowie spędzili w Genewie dwa dni pełne wrażeń, podczas których zobaczyli na własne oczy Wielki Zderzacz Hadronów, czyli największy na świecie akcelerator cząstek. Spotkali też wielu naukowców z całego świata i poznali działanie urządzeń, które szukają odpowiedzi na największe pytania nauki XXI wieku.
Swoją przygodę w CERN rozpoczęli od detektora ATLAS, którego zadaniem jest zbadanie skutków kolizji protonów. Po obiedzie w stołówce CERN (kto wie, może z tego samego talerza jadł jeden z noblistów) udali się do Prevessin, gdzie odwiedzili CERN Control Center. To tu znajduje się centrum sterowania całego kompleksu i to właśnie w tym miejscu odkryto słynny bozon Higgsa. Oprócz tego zobaczyli miejsce badań nad ciemną materią oraz miejsce zarządzania eksperymentem AMS. Polega on na analizowaniu promieniowania pochodzącego z kosmosu przy pomocy aparatury umieszczonej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Drugiego dnia nasi uczniowie mogli przeżyć to o czym marzyli. Zjechali 140 metrów pod ziemię i przeszli kilkuset metrowym odcinkiem tunelu LHC. Oprowadzający ich naukowcy odpowiadali na najbardziej skomplikowane pytania. Jednak to niepozorna „niebieska rura” robiła największe wrażenie.
Kolejnym punktem programu była wizyta w Meyrin. Tam zobaczyli i poznali zasadę działania akceleratora liniowego LINAC – niepozornego (w porównaniu z LHC) urządzenia, które jest sercem całego systemu znajdującego w CERN. Oprócz tego zobaczyli miejsce badań nadprzewodników.
Na zakończenie Dnia Otwartego CERN udali się do detektora LHCb. Tam poznali tajemnice kolejnych eksperymentów prowadzonych w CERN: badanie ciężkich kwarków, wyjaśnianie zagadek związanych z antymaterią oraz eksperymentu CAST, który polega na analizowaniu cząstek emitowanych przez Słońce.
Na koniec pozostaje nam podziękować pracującym w CERN naukowcom z całego świata, którzy z ogromną pasją opowiadali o swojej pracy i zachęcali młodych ludzi do poznawania tajemnic nauk ścisłych.
80-136 Gdańsk
ul. Kartuska 128