Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości

 

 

11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała uwolnionemu z twierdzy magdeburskiej Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące działania bojowe Wielkiej Wojny. Po 123 latach Polska odzyskiwała niepodległość. Przypominamy najważniejsze wydarzenia z tym związane.

 

Pod koniec I wojny światowej Polacy aktywnie przystąpili do przejmowania władzy na ziemiach polskich okupowanych przez państwa centralne. W Cieszynie już od 19 października 1918 r. działała i sprawowała funkcje rządowe Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego pod  przewodnictwem księdza Józefa Londzina. 28 października 1918 r. w Krakowie powołano Polską Komisję Likwidacyjną, która dwa dni później przejęła władzę w Galicji. Na jej czele stanął Wincenty Witos, przywódca PSL „Piast”.

 

W nocy z 6 na 7 listopada w Lublinie powołano Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej, którego premierem został Ignacy Daszyński, przywódca galicyjskich socjalistów.

 

W Warszawie od września 1917 r. działała powołana przez Niemcy i Austro-Węgry, Rada Regencyjna.

 

10 listopada 1918 r. do Warszawy przybył uwolniony z twierdzy magdeburskiej Piłsudski.  Jego przyjazd wywołał powszechny entuzjazm. Następnego dnia w Compiègne we Francji delegacja rządu niemieckiego podpisała zawieszenie broni, które kończyło działania zbrojne I wojny światowej.

 

11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna „wobec grożącego niebezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego, dla ujednolicenia wszelkich zarządzeń wojskowych i utrzymania porządku w kraju” przekazała władzę wojskową i naczelne dowództwo wojsk polskich, jej podległych, brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu.

 

Trzy dni później Rada Regencyjna rozwiązała się, oświadczając jednocześnie, iż „od tej chwili obowiązki nasze i odpowiedzialność względem narodu polskiego w Twoje ręce, Panie Naczelny Dowódco, składamy do przekazania Rządowi Narodowemu”.    

 

Józef Piłsudski mając powszechne poparcie społeczne zdecydował się przejąć władzę od regentów, podkreślając w ten sposób jej ciągłość i legalny charakter. Nie wszyscy byli zadowoleni z tej procedury, wskazując na to, iż Piłsudski nie powinien być sukcesorem instytucji powołanej do życia przez okupantów.

Rząd lubelski rozwiązał się, Rada Regencyjna ustąpiła, a Polska Komisja Likwidacyjna zaakceptowała istniejącą sytuację.

 

Tak powiedział Piłsudski o odzyskanej niepodległości: Jest to największa, najdonioślejsza przemiana, jaka w życiu narodu może nastąpić. Przemiana, w której konsekwencji powinno się zapomnieć o przeszłości; powinno się przekreślić wielkim krzyżem stare porachunki.

 

Na arenie międzynarodowej sprawę polską reprezentował założony z inicjatywy Romana Dmowskiego, przywódcy endecji, Komitet Narodowy Polski, który miał swoją siedzibę w Paryżu. KNP za jedynego przedstawiciela narodu polskiego jako pierwsza, 20 września 1917 r., uznała Francja. Komitet prowadził działalność dyplomatyczną zmierzającą do uzyskania dla Polski najkorzystniejszych gwarancji ze strony państw sojuszniczych, a po uznaniu go za oficjalnego reprezentanta narodu polskiego, zabiegał o prawa dla Polaków na terenach państw sprzymierzonych.

 

Narodowe Święto Niepodległości ustanowiono 23 kwietnia 1937 r. specjalną ustawą. Wiązało się ono z datą zakończenia I wojny światowej oraz podkreślało, że Józef Piłsudski objął zwierzchnictwo nad Wojskiem Polskim z rąk organu władzy utworzonego przez zaborców. Stanowiło to symboliczne zakończenie okresu zaborów, choć granice niepodległej Polski jeszcze nie były określone i ukształtowały się następnie w długim procesie walki z bronią w ręku oraz działalności dyplomatycznej.

 

Do grona Ojców polskiej niepodległości należą przede wszystkim: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty i Ignacy Daszyński. Warto podkreślić, że byli oni zwolennikami różnych opcji politycznych.

 

Na koniec warto przypomnieć, że sto lat temu nasi przodkowie zmagali się z epidemią grypy hiszpanki.

Data dodania: 2020-11-10 11:18:41
Data edycji: 2020-11-10 11:20:56
Ilość wyświetleń: 857

Kalendarz

Godło
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej