Czcionka:

A+
A-

Kontrast:

Aktualności

Aktualności

Wirtualne Targi Książki

W tym tygodniu polecamy Wam Wirtualne Targi Książki, organizowane przez Empik. Przez cały tydzień między 20 a 26 maja możecie w bezpiecznej przestrzeni zacisza domowego spotkać się z polskimi i zagranicznymi autorami, m. in. Beatą Pawlikowską, Katarzyną Bondą, Manuelą Gretkowską, Markiem Krajewskim, Andrew Sean Greer czy Reginą Brett, zakupić wyczekiwane tytuły czy zdobyć autografy.  Szczegółowy harmonogram na stronie: empik.com/wirtualne-targi-ksiazki POLECAMY!

 

Sparing na powieści

 

Polecamy „Sparing na powieści”, organizowany przez Świetlicę Krytyki Politycznej w Trójmieście.  Będzie to dyskusja za pomocą fragmentów tekstów - przeplatana refleksją dwóch znakomitych trójmiejskich autorek na życiowe tematy. W literackich narożnikach: Barbara Piórkowska i Salcia Hałas oraz ich najnowsze książki.

Spotkanie będzie transmitowane na żywo na Facebooku Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, we wtorek 28 kwietnia, o godz. 19.00

Od autorek:

"Będzie śmiesznie i smutno. Porozmawiamy o tym, jak żyć z katastrofami, od których nie da się uciec i jak sobie z nimi radzić. Może coś Wam podpowiemy. Będzie też o samotności, kobietach i niciach, o tym co psujemy i naprawiamy oraz, że jedyną pewną rzeczą jest zmiana. Będą nam towarzyszyć magiczne stwory z piątego wymiaru, a także psy, koty i inne zwierzęta. Te z książek, ale być może zajrzy i suka z rzeczywistości. Mamy do omówienia "Potop" Salci Hałas i świeżutkie "Kraboszki" Barbary Piórkowskiej. Tematy tutaj pewne wspólne, a pewne bardzo odległe, ale postanowiłyśmy odbyć dawno już zaplanowaną rozmowę - i cieszymy się, że uda się ona z Państwa udziałem. Zapraszamy!"

 

Wernisaż w Ósemkowej Galerii Sztuki

 

W marcu, w naszej Ósemkowej Galerii, udało nam się zorganizować wernisaż wystawy rysunku "Ona" Moniki Westphal - uczennicy kl. 2a. Tematem wystawy jest kobieta współczesna - niezależna, twórcza i inspirująca. Monika uwieczniła 7 wyjątkowych kobiet, które zapisały się na kartach historii XX wieku: Coco Chanel, Frida Kahlo, Tamara Łempicka, Edith Head, Maria Callas, Marlene Dietrich i Simone de Beauvoir. Należy jednak podkreślić, iż są to przede wszystkim kobiety, stanowiące dla niej samej, inspirację i ideał kobiecości. Jak powiedziała sama artystka: „Niektóre z nich na stałe zagościły w mojej świadomości i towarzyszą mi już od dawna, a inne tylko pojawiły się na horyzoncie, jednak każda zostawiła po sobie ślad w moim życiu. Portretowanie ich było dla mnie drogą w poszukiwaniu kobiecości idealnej, która ma wiele twarzy i którą trudno pojąć w pełni”.

Wernisaż uświetniły występy artystyczne samej Moniki oraz Mai Domżalskiej z kl. 1d/g i Radosława Wołodko z kl.1e/g. Była to prawdziwa uczta dla oka, ucha a także żołądka dzięki Julii Grabarskiej i Weronice Jakimczyk z kl. 2a :-).

Monice dziękujemy, że przeniosła nas w świat swoich rysunków i życzymy nieustającej weny twórczej! Tymczasem zapraszamy Was do obejrzenia galerii zdjęć, których autorką jest m.in. Julia Apanasewicz z kl.2a. Po powrocie do szkoły, zapraszamy do naszej Ósemkowej Galerii Sztuki, by podziwiać rysunki Moniki na żywo.

 

Dzień kobiet w bibliotece

Dzień kobiet to świetna okazja, żeby poznać sylwetki niezwykłych kobiet: uczonych, pisarek, artystek, kobiet twórczych, żyjących z pasją i zmieniających swiat. Biblioteka 8 LO przygotowała więc dla Was wystawę "Ikony stylu wszech czasów". Zachęcamy do obejrzenia i jednocześnie wypożyczenia proponowanych przez nas biografii i wspomnień niezwykłych kobiet. 

 

Walentynki w bibliotece

 

Walentynki to świetna okazja do zakochania się w czytaniu. Zapraszamy więc do biblioteki na wystawę książek o miłości i Paryżu – mieście miłości oraz do wspólnej zabawy „Randka w ciemno z książką”. Odwiedźcie nas 14 lutego, wypożyczcie jedną z przygotowanych przez nas książek, sugerując się jedynie krótkim opisem przygotowanym przez nas, rozpakujcie książkę w domu i zakochajcie się w czytaniu:-).

Wśród uczestników zabawy zostanie wylosowana nagroda – niespodzianka. Bawicie się z nami?

 

Spotkanie autorskie z Agnieszką Pruską

 

Zapraszamy na spotkanie z autorką serii bestsellerowych powieści policyjnych o śledztwach gdańskiego komisarza Barnaby Uszkiera oraz cyklu komedii kryminalnych z udziałem dwóch nauczycielek Julii i Alicji. Spotkanie odbędzie się 20.02.2020, o godz. 18.00, w Bibliotece Manhattan (al. Grunwaldzka 82).

 

 

Prenumerata czasopism w roku szkolnym 2019/20

 

Zapraszamy wszystkich do naszej Biblioteki do zapoznania się z nową ofertą czasopism w roku szkolnym 2019/20.
Od listopada br. prenumerujemy: miesięcznik popularnonaukowy poświęcony psychologii Charaktery, tygodnik Polityka, dwumiesięcznik English Matters, miesięcznik dla miłośników twórczości filmowej Kino oraz miesięcznik popularnonaukowy Świat Nauki.


Prenumeraty rocznych czasopism sfinansowała Rada Rodziców przy VIII LO, za co serdecznie dziękujemy.

Zapraszamy do czytania!

 

Warsztaty kreatywnego pisania

 

Zapraszamy młodych twórców i miłośników słowa pisanego do udziału w warsztatach kreatywnego pisania połączonych ze spotkaniem autorskim z niezwykłą pisarką – Małgorzatą Wardą, które odbędą się 28 listopada br. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Gdańsku, al. Gen. J. Hallera 14, w sali 317. Spotkanie jest zorganizowane w ramach projektu "Zdolni z Pomorza".

Warsztaty odbywają się w dwóch grupach:

    GRUPA I          w godz. 9.00 – 11.45

    GRUPA II         w godz. 12.15 – 14.45

 

Warunkiem bezpłatnego udziału w spotkaniu jest dostarczenie do 12 listopada br. wypełnionego kompletu dokumentów  (w załączniku) (z dopiskiem na kopercie: SPOTKANIE AUTORSKIE) pod adres: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku, ul. Gen. J. Hallera 14, 80-401 Gdańsk.

Zapraszamy do biblioteki po szczegółowe informacje i komplet dokumentów do wypełnienia lub na stronę: www.pbw.gda.pl.

 

„Nobliści” – wystawa książek w bibliotece

 

Mamy wielkie święto literatury polskiej – Olga Tokarczuk otrzymała Nobla za rok 2018, najważniejsze wyróżnienie dla pisarza na świecie. Nagroda ta została ustanowiona testamentem Alfreda Nobla z 1895 roku i jest przyznawana od 1901.

 

Z tej okazji, nasza Biblioteka przygotowała wystawę poświęconą laureatom Literackiej Nagrody Nobla. Znajdziecie tu książki Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Olgi Tokarczuk, Patricka Modiano, Alice Munro, i wielu innych noblistów.

Zapraszamy na wystawę książek i zachęcamy gorąco do zapoznania się z twórczością laureatów literackiej Nagrody Nobla!

 

Warsztaty decoupage – podstawy cz. I. Kreatywne sposoby tworzenia pięknych przedmiotów

 

Warsztaty kierowane są do osób które chcą zacząć swoją przygodę z decoupage klasycznym, niekoniecznie mające zdolności plastyczne.

Poznacie historię i techniki klasycznego decoupage, polegającego na ozdabianiu przedmiotów za pomocą serwetki a następnie utrwaleniu i ujednoliceniu motywu przy pomocy kolejnych warstw lakieru.

Zajęcia prowadzone będą metodą warsztatową, zaś prace wykonane przez Was (drewniane zawieszki, zakładki) staną się Waszą własnością.

Warsztaty planowane są w szkole 30.10 (środa),  godz. 13.00 lub 13.45, w zależności od Waszej dyspozycyjności.

Przewidywany czas warsztatów: 1,5 godz. Szczegółowe informacje i zapisy w bibliotece.

                                                                                          Renata Dombrowska

 

Afera Kryminalna 2019

 

Zapraszamy do udziału w największym na Pomorzu festiwalu literatury kryminalnej - Afera Kryminalna, którego tegoroczna edycja obędzie się 10-12 października  w 7 bibliotekach w województwie pomorskim.

Gośćmi specjalnymi będą:

ARNE DAHL - pisarz, krytyk i redaktor. Jeden z najwybitniejszych szwedzkich autorów kryminałów, za które otrzymał liczne prestiżowe nagrody literackie.

MARTIN WIDMARK - jeden z najpopularniejszych współczesnych szwedzkich twórców literatury dla dzieci. Autor m. in. serii "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai".

W programie znajdą się spotkania autorskie z mistrzami gatunku, prelekcje, dyskusje, warsztaty, gry kryminalne oraz spotkania dla dzieci i młodzieży. 

 

 

 

Gdańskie Targi Książki

 

W dniach 29-31.03.2019 r. odbyły się drugie Gdańskie Targi Książki, którym towarzyszyły liczne wykłady i spotkania autorskie. Udało nam się porozmawiać z  p. Markiem Krajewskim, autorem bestsellerowych powieści kryminalnych oraz pozyskać  na książkach z naszej biblioteki, dedykację wraz z autografem pisarza specjalnie dla Was.  Zapraszamy do wypożyczania i czytania :-)

 

 

Kim jest ta Coco ? - wystawa w naszej bibliotece

 

Co roku, 20 marca, frankofoni i frankofile, czyli ci, którzy znają i kochają język francuski i związane z nim kultury, spotykają się z okazji Międzynarodowego Dnia Frankofonii.  

 

Z tej okazji, zapraszam do biblioteki na wystawę poświęconą życiu i twórczości legendarnej Coco Chanel, przygotowanej wraz z uczniami z klasy 2b i 2 e (z grupy francuskiej). Wystawa jest podsumowaniem zrealizowanego projektu « Coco Chanel – ikona stylu i elegancji » i  potrwa do 26 marca.

 

 

Nowości książkowe na regale

 

Zima to najlepszy czas, by nadrobić literackie zaległości. Za oknem szybko zapada zmierzch, a zimowa aura nie zachęca do wychodzenia z domu. Co jest najlepsze na takie ponure i długie wieczory? Kubek gorącej herbaty z cytryną, ciepły koc i oczywiście dobra książka, której lektura wciągnie Cię tak bardzo, że mimo późnej godziny, nie możesz się od niej oderwać i marzysz tylko o przeczytaniu kolejnej strony.

 

W naszej bibliotece półki uginają się od nowości książkowych, zakupionych z funduszy pozyskanych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Każdy znajdzie coś dla siebie: powieści obyczajowe, kryminały, thrillery psychologiczne, biografie, reportaże i fantasy. Zachęcamy do spotkania m.in. z twórczością Olgi Tokarczuk, Marka Krajewskiego, Guillauma Musso, Jamesa Dashnera, Olivera Bowdena, Nicholasa Sparksa czy Kim Holden. Tych, którzy nie mają czasu usiąść z papierową książką, zapraszamy po audiobooki!

Zapraszamy  do wypożyczania i czytania!

 

 

Data dodania: 2018-03-13 12:09:29
Data edycji: 2020-05-25 20:32:23
Ilość wyświetleń: 2625

Kalendarz

Godło
Bądź z nami
aktualności i informacje
Twój Boks
Dowolna informacja
Przykładowy button
Facebook