A – lingwistyczny z rozszerzonym j. angielskim, j. polskim oraz z rozszerzonym j. francuskim lub j. niemieckim

Charakterystyka oddziału:

Oddział

specjalność

Przedmioty ujęte
w podstawie programowej w zakresie rozszerzonym

Pierwszy język obcy

Drugi

język obcy

Przedmioty punktowane podczas rekrutacji

I a grupa 1

lingwistyczny z rozszerzonym programem nauczania języka angielskiego i języka francuskiego

• język angielski (gr.1 i gr.2)

• język francuski (gr.1)

• język niemiecki (gr.2)

• język polski

j. angielski

j. francuski 1

• język polski

• matematyka

• historia

I a grupa 2

lingwistyczny z rozszerzonym programem nauczania języka angielskiego i języka niemieckiego

j. angielski

j. niemiecki 1

Uwagi:

1 język francuski w klasie I a gr.1 oraz język niemiecki w klasie I a gr. 2 nauczany jest od podstaw.

Rekrutacja do obu grup oddziału lingwistycznego jest prowadzona odrębnie.

Wymiar godzin przedmiotów nauczanych w zakresie rozszerzonym:

Przedmiot

Tygodniowy wymiar godzin nauczania

Łączna liczba godzin

język angielski

język polski

język francuski gr. 1

język niemiecki gr. 2

Innowacje pedagogiczne:

• eTwinning w nauczaniu języka angielskiego – klasa I

• debaty szkolne – klasa II

• historia sztuki – klasa III

Uczniowie uczestniczą w olimpiadach i konkursach, np.:

Uczniowie oddziału „A” osiągają sukcesy w olimpiadach i konkursach, oto niektóre z nich:

• Olimpiada Języka Francuskiego i Olimpiada Języka Niemieckiego,
  • Olimpiada Literatury i Języka Polskiego,
  • Wojewódzki Konkurs Poetycki „W pałacu snów”,
  • Wojewódzki Przegląd Poezji i Piosenki Angielskiej „My Favourite Things”,
  • Pomorski Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Frankofońskiej im. Jerzego Lisowskiego,
  • Olimpiada Wiedzy o Gdańsku,
  • Międzynarodowy  Konkurs Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży im. Wandy Chotomskiej,
  • I Regionalny Konkurs Piosenki Francuskiej,
  • Pomorski Konkurs "Niektórzy lubią poezję...".

Jednym z celów kształcenia w klasie lingwistycznej jest zachęcanie młodzieży do rozwijania umiejętności językowych. Cel ten jest realizowany przez umożliwianie uczniom kontaktu z językami obcymi m.in. poprzez realizację projektów współpracy międzynarodowej eTwinning. Od kilkunastu lat nauczyciele języka angielskiego, francuskiego i niemieckiego przygotowują uczniów do udziału w konkursach językowych. Współpracujemy również z Instytutem Anglistyki i Amerykanistyki Uniwersytetu Gdańskiego, wydziałem translatoryki.

Ponadto uczniowie klasy „A” uczestniczą w wymianach zagranicznych,  w wycieczkach edukacyjnych do Warszawy, Krakowa, Londynu, miejsc pamięci w Lesie Piaśnickim i Muzeum Stutthof, a także organizują dni frankofońskie oraz poświęcone kulturze anglosaskiej.

Absolwenci oddziału lingwistycznego z sukcesami studiują najczęściej filologię polską, filologię francuską, filologię angielską,  filologię germańską, psychologię, prawo, administrację, historię, politologię, archeologię, pedagogikę, skandynawistykę, kulturoznawstwo.

Klasa "A" została również objeta patronatem programu eTwinning, a projekty są ralizowane przez jeden rok szkolny na dodatkowej jednej lekcji w tygodniu, a ocena z przedmiotu jest wpisana na świadectwie.

Data dodania: 2018-03-23 20:03:04
Data edycji: 2024-03-15 22:09:35