Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Zaczytani nauczyciele polecają

Zaczytani nauczyciele polecają

     Zima to najlepszy czas, by nadrobić literackie zaległości. Za oknem szybko zapada zmierzch, a zimowa aura nie zachęca do wychodzenia z domu. Co jest najlepsze na takie ponure i długie wieczory? Kubek gorącej herbaty z cytryną, ciepły koc i oczywiście dobra książka, której lektura wciągnie Cię tak bardzo, że mimo późnej godziny, nie możesz się od niej oderwać i marzysz tylko o przeczytaniu kolejnej strony.

     Tym razem poprosiłam Waszych nauczycieli, aby to oni, zaproponowali Wam kilka prawdziwych perełek, które znajdziecie na półkach w Waszej bibliotece. Na pierwszy ogień poszli: Pani Ewa Wójcicka i Pan Tomasz Drewa :-) Przeczytajcie po jakie książki sięgają kiedy nie sprawdzają Waszych prac.

 

Evžen Boček, Ostatnia arystokratka

                         Arystokratka w ukropie

                        Arystokratka na koniu

     Jeśli masz dość poważnych zajęć i szkolnego kanonu lektur, masz szansę odkryć, że czytanie to czysta przyjemność. Książki Evžena Bočka rozbawią cię do łez. Wejdziesz – może po raz pierwszy do świata czeskiego humoru. Maria – narratorka i bohaterka – młoda dziewczyna wychowana w USA, wraz z rodziną przyjeżdża do Czech, gdyż ojciec jest spadkobiercą prawdziwego zamku…

     Zderzenie kultur, problemy finansowe, kluski,  tłusta gęsina i nalewka orzechowa tworzą wielce smakowite tło dla dynamicznej opowieści Marii o jej szalonej rodzinie, służbie zamkowej i próbach uczynienia z zamku atrakcji turystycznej. Autor opisuje przygody bohaterów językiem skrzącym się dowcipem i pełnym nieoczekiwanych, świeżych skojarzeń. Dlatego ostrzegam – czytanie w miejscu publicznym – tylko na własne ryzyko! Współpasażerowie w tramwaju dziwnie spoglądają na człowieka, który nie może powstrzymać głośnego śmiechu.

 

Katarzyna Berenika Miszczuk, Szeptucha

                                                  Kwiat paproci

                                                  Żerca

                                                  Przesilenie

     Wyobraź sobie współczesną Polskę, która jest monarchią… Już? A teraz wzbij się na prawdziwy level master i do poprzedniej wizji dodaj informację, że Polska nie jest krajem katolickim, a nawet nie chrześcijańskim! Owszem, Mieszko I ożenił się z Dobrawą, ale chrztu nie przyjął… Krajem rządzi Mieszko XII, a obowiązująca w naszym kraju religia to wierzenia naszych przedchrześcijańskich przodków. Dni świąteczne i wolne od pracy i szkoły to np. święto Peruna. Noc Kupały, Dziady i Szczodre Gody.  Gosia Brzózka – świeżo upieczona absolwentka medycyny, istota racjonalna i nowoczesna, marząca o pracy lekarza w Warszawie musi odbyć roczną praktykę na wsi pod kierunkiem prawdziwej szeptuchy…

     Szeptucha Katarzyny Bereniki Miszczuk to świetna książka nie tylko na zimowe wieczory! Gosia spotka słowiańskich bogów, przeżyje miłość, zobaczy Drzewo Życia  w Nawii i będzie szukać kwiatu paproci. Jeśli lubisz alternatywne światy i jesteś ciekaw, co by było gdyby… nie wahaj się! Polecam! Ewa Wójcicka

 

Książki Marka Krajewskiego

     Chciałbym polecić wszystkim książki Marka Krajewskiego. To polski pisarz i filolog klasyczny, specjalista w zakresie językoznawstwa łacińskiego, doktor nauk humanistycznych, były wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego, autor kryminałów, laureat Paszportu Polityki. Tyle tytułów, w swoich książkach stworzył postać min. Eberharda Mocka, który jest pracownikiem wrocławskiego Prezydium Policji. Nie zawsze kryształowy i formalny jak na policjanta przystało. Na serię wydawaną od 1999 składa się dotychczas sześć tomów: Śmierć w Breslau, Koniec świata w Breslau, Widma w mieście Breslau, Festung Breslau, Dżuma w Breslau.

     Książki dotyczą głównie okresu międzywojennego i rozgrywają się, jak wskazują same tytuły we Wrocławiu. Autor zadbał nie tylko o odpowiednik język swoich książek, odnoszący się do klimatu epoki, ale także zgodność geograficzną dawnych nazw z dzisiejszymi. Na każdą książkę ma inny pomysł, są niebanalne i zawsze nieco tajemnicze, dotykające różnych elementów życia tamtejszego półświatka w dawnym Wrocławiu, wraz ze wszystkimi jego blaskami i cieniami.  W  2009 roku ukazała się Głowie Minotaura, jako początek nowej serii kryminalnej, której akcja dzieje się w okresie międzywojennym - tym razem we Lwowie. Głównym bohaterem obok Eberharda Mocka staje się komisarz Edward Popielski. Stał się on główną postacią nowego cyklu, którego drugą pozycją jest powieść Erynie, trzecią Liczby Charona, czwartą Rzeki Hadesu, piątą W otchłani mroku, szóstą Władca liczb oraz Arena szczurów. Te książki autor także utrzymał w swoistym klimacie tamtej, minionej epoki.  O czym są? – musisz przeczytać sam/a :-) Polecam!  Tomasz Drewa.   

 

Evžen Boček, Katarzyna Berenika Miszczuk czy Marek Krajewski… przeczytajcie ich książki i oceńcie sami.

                                                                                                           R. Dombrowska

Data dodania: 2019-01-25 20:42:22
Data edycji: 2019-01-25 21:16:50
Ilość wyświetleń: 1042

Kalendarz

Godło
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej