Tabletka, maść, plaser, iniekcje - jak to jest zrobione?

13 kwietnia 2019 roku uczniowie klasy 1 c uczestniczyli w zajęciach z projektu Zdolni z Pomorza. Zajęcia odbywały się na Wydziale Farmaceutycznym Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w Katedrze i Zakładzie Technologii Postaci Leku. Młodzi badacze dowiedzieli się w jaki sposób powstaja? m.in. tabletki, maści i plastry.

Podczas wykładu zaprezentowano, czym jest postać leku - nośnik substancji czynnych, oraz jakie substancje pomocnicze są potrzebne, aby ją wyprodukować (np. cukry, lipidy, polimery). Podczas warsztatów praktycznych uczniowie sporządzili maść - emulsje sposobem stosowanym w aptekach, zobaczyli proces tabletkowania oraz zbadali jakość tabletek m.in. nowoczesnymi metodami mikroskopowymi. Sami wyprodukowali własną tabletkę i kapsułkę. Ponadto dowiedzieli się, do czego wykorzystuje się zjawisko sublimacji lodu w przemyśle farmaceutycznym oraz czym są pomieszczenia czyste wykorzystywane do produkcji leków iniekcyjnych.
Data dodania: 2019-04-13 13:34:21
Data edycji: 2019-06-10 13:35:05