Edukacja Kulturalna - Teatralny Pasjans

Prapremiera spektaklu grupy Nazywam się ja w ramach projektu Edukacja Kulturalna - Teatralny  Pasjans finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dnia 11 listopada 2019 roku w Liceum Ogólnokształcącym nr XX im. Zbigniewa Herberta w Gdańsku odbyła się prapremiera spektaklu grupy teatralnej z Ósemki - Nazywam się JA  w reżyserii pana Marka Richtera. Niezwykle utalentowanych aktorów z klasy 2A cenną radą, opieką i wsparciem otoczyły panie Iwona Szwoch oraz Monika Stybaniewicz. Spektakl to   oryginalna  parafraza cytatów z  „Króla Leara” Williama Szekspira. Efekt pracy zaskoczył wielu widzów, gdyż mieliśmy okazję przyglądać się historii ludzi  dobrze nam znanych, których codziennie mijamy na ulicach miasta. Zwykle odwracamy od nich wzrok, wodząc nim po odrapanych osiedlowych ławkach, na których bohaterowie spektaklu siedzą samotnie, stając się naturalną częścią smutnego krajobrazu.

W interpretacji zespołu, panowanie króla Leara skutkuje ubóstwem, ludzkim zagubieniem, zepsuciem, moralnym upadkiem i… w końcu buntem. Aktorzy pokazali przygnębiające oblicze władzy, która koncentruje się na wyzysku i żądzy pieniądza, zarówno króla hipokryty jak i współczesnego społeczeństwa. Zdolni młodzi aktorzy poruszyli widzów i być może zainspirują jednostki do wielkich czynów. Jednym z głównych celów spektaklu staje się „wybudzenie” ze spokojnego snu, ze złudnego przekonania o bezpiecznym życiu ludzkości. Taki właśnie obraz wolimy oglądać, ponieważ jest nam z nim wygodnie i przekonujemy samych siebie, że żadne zło się nie dzieje ponieważ go nie widać. W teatrze trudniej nam odwrócić wzrok, w zasadzie dzięki zaangażowaniu młodych aktorów, staje się to  zupełnie niemożliwe!

Uczniowie z dojrzałością unieśli ładunek emocjonalny spektaklu o bardzo refleksyjnym charakterze i zachwycili wszystkich swoją grą, autentycznością w prezentowaniu niełatwych do przedstawienia postaci.   Występ wzruszyli całą widownię! Na podziw i szacunek zasługuje również ogrom pracy całej grupy, włożony w przygotowanie spektaklu.

Serdecznie zapraszamy na oficjalną premierę, która odbędzie się na deskach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego 15 listopada 2019 br.  o godzinie 17.30 podczas V edycji projektu "Teatralny Pasjans”. O bezpłatne wejściówki na przedstawienia można pytać szkolnych organizatorów (panie: Iwonę Szwoch i Monikę Stybaniewicz) albo odebrać je osobiście w kasie teatru w godzinach 14.00-19.00.

Uczennica klasy 2a

Data dodania: 2019-11-08 09:21:36