Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

23 marca 2009 - Chemia żywi i ubiera

VIII LO im. KEN w Gdańsku w roku szkolnym 2008/2009 rozpoczęło współpracę z Wydziałem Farmaceutycznym Akademii Medycznej w Gdańsku. Zajęcia dla uczniów klas biologiczno – chemicznych odbywały się na terenie szkoły oraz na terenie AMG. Podstawowym celem zajęć było poszerzenie wiedzy chemicznej, a także pokazanie znaczenia chemii w naszym życiu oraz jak wiele informacji można uzyskać dzięki analizie chemicznej.

 

Wykłady, odbywające się w szkole poruszały tematykę bardzo ważną dla każdego młodego człowieka:

  1. Problemy narkomanii wśród młodzieży.
  2. Skutki uzależnienia od alkoholu i tytoniu .
  3. Hormony sterydowe i anaboliki - leki sprawiające kłopoty !!
  4. Nowoczesne metody walki z rakiem .

Uczniowie mieli możliwość skonfrontowania swojej wiedzy z wiedzą specjalistów. Dzięki temu mogli spojrzeć na te zagadnienia z innej perspektywy, znanej im dotychczas.

 

Zajęcia na AMG obejmowały cykl wykładów z pokazami:

  1. Obieg wybranych pierwiastków chemicznych w przyrodzie. (N, P, Hg, Cd, Si, S)
  2. Wskaźniki i bufory, rozpuszczalność.
  3. Związki kompleksowe, reakcje redoks.
  4. Chemia analityczna – ilościowa i jakościowa.

 

W zajęciach praktycznych na Wydziale Farmaceutycznym uczniowie klasy pierwszej wcielili się w studentów farmacji. Tematyka obejmowała następujące zagadnienia:

  1. Wykrywanie kationów.
  2. Jak otrzymuje się tabletki?

 

Praktyka czyni mistrza

Zadaniem uczniów było wykrycie kationów metali z grup I, III i IV. Każdy samodzielnie dokonywał analizy i rozwiązywał swoje pierwsze poważne „problemy chemiczne”. Uczniowie z wielką dokładnością przeprowadzali reakcje identyfikowania próbek. Następnie każdy uczeń miał za zadanie napisać sprawozdanie ze swojej pracy laboratoryjnej. Uczniowie będą mogli wykorzystać nabyte informacje
w późniejszym toku nauczania.

 

Jak otrzymuje się tabletki?

Na te zajęcia wszyscy czekali z niecierpliwością. Na początku zajęć uczniowie wysłuchali wykładu prowadzonego przez dr hab. n. farm. Wiesława Sawickiego, prof. nzw. Dowiedzieli się wielu przydatnych informacji na temat powstawania i działania leków. Wszyscy ciekawscy mogli zadawać nurtujące ich pytania. Później z sali wykładowej uczniowie przeszli do laboratorium, w którym na co dzień pracują studenci. Młodzież zapoznała się ze znajdującym się tam sprzętem, między innymi z tabletkarką rotacyjną, drażownicą i sitem do granulacji.

 

Na tych zajęciach uczniowie z liceum zamienili się w studentów IV roku. Wszyscy otrzymali kartę zadań. Zawierała ona informacje z czego mają składać się produkowane przez nich tabletki. Młodzież została podzielona na dwie grupy. Każda musiała odważyć trzy składniki masy tabletkowej, które następnie zostały wymieszane i wsypane do maszyny. Uczniowie zapoznali się z programem komputerowym, obsługującym tabletkarkę rotacyjną. Samodzielnie przygotowali urządzenie do pracy. Po chwili zaczęły wysypywać się gotowe tabletki PLACEBO. Każdy mógł wziąć sobie jedną na pamiątkę. Na koniec uczniowie obliczyli masę jednej tabletki oraz z jaką prędkością działa tabletkarka.

 

Wszystkim bardzo podobały się zajęcia. Uczniowie mają nadzieje, że to nie koniec ich przygód z Wydziałem Farmaceutycznym Akademii Medycznej w Gdańsku

Data dodania: 2018-03-13 13:04:38
Data edycji: 2018-03-13 13:06:03
Ilość wyświetleń: 1064

Kalendarz

Godło
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej